Gospodarka - Świat

Babis mocno tnie podatki

Czeski parlament uchwalił największą obniżkę podatków od dekad. Przyjął pakiet przewidujący redukcję podatku dochodowego oraz innych danin o łącznie 130 mld koron (22 mld zł), czyli o równowartość 2 proc. PKB Czech.
Foto: Bloomberg

Reforma podatkowa to inicjatywa premiera Andreja Babisa. Jego partia ANO przegłosowała ją mimo sprzeciwu swojego partnera koalicyjnego, czyli Socjaldemokratów, i zastrzeżeń Czeskiego Banku Narodowego. Ustawę musi jeszcze przyjąć Senat i podpisać prezydent.

W Czechach jak dotąd obowiązywała stawka podatku od dochodów osobistych wynosząca 15 proc. Liczono ją jednak od wysokiej podstawy, obejmującej m.in. składki zdrowotne i na ubezpieczenie społeczne. Realna stawka opodatkowania dochodów osobistych wynosiła więc blisko 22 proc. Reforma przeforsowana przez premiera Babisa przewiduje, że z liczenia podstawy opodatkowania zostaną wyłączone składki, czyli realna stopa podatku spadnie do 15 proc. Zmiany te mają wejść w życie od 1 stycznia. Wówczas pojawi się też nowa stawka PIT, obejmująca osoby zarabiające ponad 140 tys. koron (23,7 tys. zł) miesięcznie i wynosząca 23 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Nowa Prenumerata 2021 już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.