REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Rekordowy optymizm małych spółek w USA

Wskaźnik optymizmu wśród właścicieli małych amerykańskich firm osiągnął rekordowy poziom przekraczając prognozy, a spółki zapowiadają największe wydatki inwestycyjne od 2007 r. 26 proc. właścicieli spółek zamierza zwiększyć zatrudnienie, co tez jest rekordem. Takie są wyniki ankiety przeprowadzonej przez Krajową Federację Niezależnego Biznesu
Foto: Bloomberg

Indeks nastrojów wzrósł w sierpniu o 0,9 pkt do 108,8 pkt i był najwyżej od 1974 r. kiedy rozpoczęto jego obliczanie. Poprzedni rekord odnotowano we wrześniu 1983 r. Rośnie optymizm małych amerykańskich firm, bo nieprzerwany rozwój tamtejszej gospodarki wchodzi w 10 rok, a priorytetem administracji Trumpa jest deregulacja działalności i obniżanie podatków. Spółki zwiększają zapasy, by sprostać rosnącemu popytowi konsumentów na towary i usługi.

O ile wskaźnik planowanego wzrostu zatrudnienia jest rekordowy, to problemem staje się znalezienie wykwalifikowanego pracownika. Zasygnalizowało to 89 proc. respondentów. Jednocześnie 32 proc. spółek zwiększyło wynagrodzenia, tyle samo, co w lipcu, ale tych które zapowiadają podwyżki jest 21 proc. o 1 pkt proc. mniej.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA