Gospodarka - Świat

Ponad 1 bln franków w rezerwach

SNB dołączył do Banku Japonii i Ludowego Banku Chin w bilionowym klubie.
Foto: Bloomberg

Rezerwy walutowe Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB) po raz pierwszy w historii przewyższyły poziom 1 bln franków. Na koniec czerwca sięgnęły one 1,04 bln franków (1,09 bln USD). Mocno przewyższają już one szwajcarski PKB, który wynosił po pierwszym kwartale 824 mld USD.

To, że SNB zgromadził tak ogromne rezerwy, jest skutkiem ubocznym jego interwencji mających za zadanie powstrzymywanie franka szwajcarskiego przed nadmiernym umocnieniem, które szkodziłoby eksporterom. Mimo że bank centralny skupuje na ogromną skalę aktywa denominowane w obcych walutach, frank zyskał przez ostatnie pięć lat ponad 8 proc. wobec dolara i 1,5 proc. w stosunku do euro. (Od początku 2021 r. euro osłabło o 0,8 proc. wobec franka, a jego kurs stał się najsłabszy od stycznia. Dolar umocnił się jednak do franka w tym czasie roku o 2,7 proc.).

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.