Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rezerwy walutowe Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB) po raz pierwszy w historii przewyższyły poziom 1 bln franków. Na koniec czerwca sięgnęły one 1,04 bln franków (1,09 bln USD). Mocno przewyższają już one szwajcarski PKB, który wynosił po pierwszym kwartale 824 mld USD.
To, że SNB zgromadził tak ogromne rezerwy, jest skutkiem ubocznym jego interwencji mających za zadanie powstrzymywanie franka szwajcarskiego przed nadmiernym umocnieniem, które szkodziłoby eksporterom. Mimo że bank centralny skupuje na ogromną skalę aktywa denominowane w obcych walutach, frank zyskał przez ostatnie pięć lat ponad 8 proc. wobec dolara i 1,5 proc. w stosunku do euro. (Od początku 2021 r. euro osłabło o 0,8 proc. wobec franka, a jego kurs stał się najsłabszy od stycznia. Dolar umocnił się jednak do franka w tym czasie roku o 2,7 proc.).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że Biały Dom zacznie niebawem wysyłać do różnych krajów na świecie listy zawierające szczegółowe informacje dotyczące wyższych stawek ceł, które mają wejść w życie 1 sierpnia.
Zaangażowanie USA w bombardowanie Iranu początkowo wyglądało na chodzenie supermocarstwa na izraelskiej smyczy. Okazało się jednak genialnym zagraniem, które może prowadzić do pokoju w regionie i może być po myśli bogatych arabskich monarchii.
W czerwcu stworzono w USA 147 tys. nowych etatów (licząc poza rolnictwem), podczas gdy średnio prognozowano, że przybędzie ich 110 tys. Spadły więc szansę na lipcowe cięcie stóp procentowych przez Fed.
Microsoft zwolni około 9000 pracowników. Ta zmiana dotknie około 4 proc. globalnej siły roboczej spółki w różnych zespołach, regionach geograficznych i na różnych poziomach doświadczenia.
Amerykański prezydent grozi Krajowi Kwitnącej Wiśni cłami dochodzącymi nawet do 35 proc. Japoński premier ma natomiast słabą pozycję negocjacyjną i musi się martwić o wybory.
Dobre wyniki stress-testów przeprowadzonych przez Fed pozwoliły gigantom finansowym z Wall Street mocniej dzielić się zyskami z akcjonariuszami.