Gospodarka - Świat

Czechy i Węgry przeciw globalnej stawce CIT

Czechy i Węgry źle oceniają amerykańską propozycję wprowadzenia globalnej, minimalnej stawki CIT wynoszącej 21 proc. Wcześniej swój sprzeciw wobec tego planu wyraziła Irlandia, a poparli go ministrowie finansów Niemiec i Francji.
Foto: Adobestock

– Ustalenie stawki na 21 proc. byłoby nie fair – stwierdził Norbert Izer, sekretarz stanu w węgierskim Ministerstwie Finansów. Rzecznik jego resortu podkreślił natomiast, że „walka przeciwko nieuczciwej konkurencji podatkowej nie powinna być walką przeciwko konkurencyjnym systemom podatkowym".

„Minimalna globalna stawka podatku niesie ryzyko ograniczenia suwerenności narodowej w kwestiach związanych z podatkami dochodowymi oraz konkurencyjnością podatkową" – mówi natomiast oświadczenie czeskiego resortu finansów. Oba kraje straciłyby na konkurencyjności, gdyby wdrożono plany wprowadzenia globalnej minimalnej stawki CIT wynoszącej 21 proc. CIT w Czechach wynosi obecnie 19 proc., a na Węgrzech zaledwie 9 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.