Gospodarka - Świat

GameStop wraca do gry. Euforia na kursie

Po kilkunastu dniach przerwy inwestorzy znów rzucili się na akcje amerykańskiej spółki GameStop. Analitycy nie są w stanie wyjaśnić obecnej manii, która przeniosła się nawet na parkiet we Frankfurcie.
Foto: AFP

Przypomnijmy, że pod koniec stycznia doszło do wystrzału notowań akcji spółki, która jest właścicielem sieci sklepów z grami wideo. Ogromny popyt napędzany był przez rzeszę inwestorów indywidualnych, koordynujących swoje decyzje na portalu Reddit. Podjęli próbę przeprowadzenia tzw. short-squeeze i fundusze takie jak Melvin Capital, grające na spadek akcji spółki, musiały się ratować pożyczkami.

Euforia nie trwała jednak długo i ze szczytu na poziomie ponad 480 USD kurs zjechał do około 50 USD i poruszał się w tych okolicach przez kilkanaście dni. W środę ponownie doszło do eksplozji popytu. Akcje zyskały ponad 100 proc., do 91,7 USD. Według danych Refinitiv wolumen obrotu na akcjach GameStopu był około trzykrotnie wyższy niż średnia z ostatnich pięciu dni. Następnie mania przeniosła się na niemiecką giełdę, gdzie także można inwestować w walory GameStopu – w trakcie sesji akcje drożały o ponad 220 proc. Z kolei w handlu przedsesyjnym na Wall Street notowania rosły o 50 proc. Na celowniku kupujących znalazły się także inne spółki, które wcześniej mocno drożały, jak AMC Entertainment.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.