Gospodarka - Kraj

Mglisty plan odmrażania gospodarki

Rząd pokazał plan odmrażania gospodarki i luzowania zakazów. Od 20 kwietnia otwarte będą lasy i parki, a sklepy będą mogły przyjmować większą liczbę klientów. Nie ma dat kolejnych etapów znoszenia obostrzeń.
Foto: Bloomberg

- Przyszłość obarczona jest dużą niepewnością. Epidemiolodzy mówią o stąpaniu po linie. Dlatego musimy być bardzo ostrożni w znoszeniu ograniczeń i odmrażaniu gospodarki – tłumaczył w czwartek, w czasie wieczornej premier Mateusz Morawiecki.

I ogłosił plan stopniowego dojścia do nowej rzeczywistości gospodarczej.

- Plan opiera się na zasadzie 3 I – mówił premier.

Te I to: * Izolacja – czyli utrzymanie zasady dystansu 2 metrów pomiędzy osobami; * Identyfikacji – rząd zapowiada lepsze opanowanie sztuki badania tego, kto z kim miał kontakt; * Informatyzacja – czyli jak najwięcej pracy zdalnej, która ogranicza kontakty bezpośrednie między pracownikami, a także z klientami.

- Od 20 kwietnia przystępujemy do pierwszego etapu znoszenia obostrzeń – zapowiedział premier Morawiecki.

Od najbliższego poniedziałku zostaną więc otwarte parki i lasy. Utrzymane zostaną w nim obostrzenia dotyczące zachowania dystansu oraz noszenia maseczek.

Złagodzone zostaną też przepisy związane z handlem. Sklepy o powierzchni do 100 metrów kwadratowych będą mogły obsługiwać 4 klientów na kasę. W sklepach o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych będzie obowiązywał przelicznik 1 klient na 15 metrów kwadratowych. Przykładowo w sklepie o powierzchni 150 metrów kwadratowych będzie więc mogło robić zakupy do 10 klientów równocześnie.

Zasada 1 osoba na 15 metrów kwadratowych obejmie też kościoły.

Drugi etap planu obejmuje otwarcie sklepów budowlanych w weekendy oraz otwarcie hoteli i pensjonatów z miejscami noclegowymi. Tu także planowane jest otwarcie niektórych instytucji kultury m.in. bibliotek, muzeów i galerii sztuki.

Trzeci etap to gastronomia stacjonarna, tu jednak planowane są ograniczenia. Otwarte mają być także zakłady fryzjerskie i salony kosmetyczne, a także sklepy w galeriach handlowych. Możliwa ma być także organizacja wydarzeń sportowych do 50 osób w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności. Tu także dopuszczona ma być opieka nad dziećmi w żłobkach i przedszkolach a także w klasach 1-3 (określona ma być liczba dzieci w sali).

I wreszcie czwarty etap. Tu nastąpić ma otwarcie salonów masażu i solariów, a także siłowni i klubów fitnes. Otwarte mają być także teatry i kina w nowym reżimie sanitarnym.

Na duże imprezy plenerowe, koncerty i zawody sportowe będziemy musieli poczekać najdłużej.

- Nie ma konkretnych dat kolejnych etapów. Nie podajemy ich świadomie. Będą zależały od liczby chorych, liczby wolnych łóżek i pacjentów pod respiratorami – mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski. Odstępy pomiędzy kolejnymi etapami mogą być tygodniowe, ale mogą sięgać także trzech tygodni.

- Walka z koronawirusem dziś się nie kończy, ale przechodzimy do kontrofensywy – powiedział premier Morawiecki.

- Na powrót do pełnej normalności będziemy czekać do czasu, aż epidemia wygaśnie  - stwierdził minister zdrowia. – Obowiązek noszenia maseczek zniknie w momencie, gdy dostępna będzie szczepionka na koronawirusa – dodał

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.