Mieszane nastroje w Europie i solidne wzrosty na GPW

Zeszłotygodniowe fatalne dane o dane o inflacji ze Stanów Zjednoczonych nie przestraszyły na długo inwestorów. Końcówka ubiegłego tygodnia przebiegała pod kątem odrabiania strat z środy. Indeksy w USA zdołały wymazać większość przeceny, a niemiecki DAX znalazł się nawet bardzo blisko historycznych maksimów.

Publikacja: 17.05.2021 17:34

Łukasz Stefanik, Analityk Rynków Finansowych XTB

Łukasz Stefanik, Analityk Rynków Finansowych XTB

Foto: XTB

Jeśli chodzi natomiast o dzisiejszą sesję, za sprawą dobrych nastrojów z ubiegłego piątku, początek dnia przyniósł nieznacznie wzrosły na rynku akcji w Europie. Niemniej bardzo szybko inicjatywę przejęli sprzedający, przez co ruch w górę został szybko zniesiony i aktualnie tuż przed zamknięciem handlu na Starym Kontynencie, główne indeksy znajdują się w rejonach poziomu doniesienia bądź pod kreską.

Na szczególną uwagę zasługuje jednak Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie na indeksie WIG20 obserwowany dziś solidne ponad 1,5% wzrosty. Tak duży optymizm należy tłumaczyć ogłoszonym przez partię rządzącą nowego "Polskiego Ładu". Na programie z pewnością zyskają dobrze radzący sobie w ostatnim czasie deweloperzy, którzy już zacierają ręce. Zwyżka na spółkach związanych z nieruchomościami sprawiła, że indeks WIG-Nieruchomości rósł w poniedziałek ponad 3,5%. Najlepiej poradziły sobie takie spółki jak Atal, Marvipol, czy Rank Progress. Pozytywne nastroje widać było także na dużych spółkach. Akcje Allegro podrożały ponad 6%, a wzrosty na walorach CD Projekt przekroczyły 4%.

Patrząc z kolei na rynek amerykański, początek dzisiejszej sesji przynosi cofnięcie po dobrej końcówce ubiegłego tygodnia Dwie godziny po rozpoczęciu handlu najgorzej radzi sobie technologiczny Nasdaq, który zniżkuje 0,7%. Około 0,5% pod kreską znajdują się także Dow Jones , S&P500 i Russell 2000. Dziś nie poznaliśmy żadnych kluczowych danych makro, a przemówienia członków Fed także nie wywołały większych emocji. W tym tygodniu inwestorzy będą się przyglądać zapiskom z ostatniego posiedzenia FOMC, które zostaną opublikowane w środę wieczorem.

Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB

Giełda
Chwilowy skok napięcia
Giełda
Na rynkach znów bardziej nerwowo
Giełda
Giełda w Warszawie odrabia straty
Giełda
Giełda w Warszawie wróciła na wzrostową ścieżkę
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Giełda
Wtorkowa przecena odrobiona
Giełda
Rynki odzyskują grunt pod nogami