REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Zamknięcie WIG20 na intra-sesyjnym maksimum

Czwartkowy handel przy ulicy Książęcej w Warszawie zakończył się lekką zwyżką głównych indeksów. WIG20 wzrósł 0,31% (2359 pkt.) kończąc sesję na intra-sesyjnych maksimach. sWIG80 zanotował zwyżkę o 0,28%, a mWIG40 urósł o 0,32%. Obroty na szerokim rynku wyniosły nieco ponad 660 mln.
Foto: Bloomberg

Dzisiejszy handel możemy zasadniczo podzielić na dwie fazy. Pierwsza wynikała bezpośrednio z wczorajszej reakcji na posiedzenie FED. Wyraźnie gołębi sygnał ze strony FOMC spowodował przecenę sektora finansowego w USA, co sprowadziło indeksy pod kreskę. Teoretycznie „gołębi FED" wspiera wyceny bardziej ryzykownych aktywów (w tym akcji), w praktyce wydaje się, iż inwestorzy mają świadomość, że zmiana retoryki J. Powella wynika w dużej mierze z pogorszenia się układu makroekonomicznego na świecie. W konsekwencji również obrót w Azji mijał w mieszanych nastrojach, które rzutowały na początek sesji w Europie. Przez większą część obrotu na Starym Kontynencie indeksy (również WIG20) oscylowały nieco poniżej punktu odniesienia. Sytuacja (dość klasycznie) rozstrzygnięta została dopiero po godz. 14:30 kiedy do „gry" weszli amerykanie. Prawie 1% zwyżka SPX spowodowała poprawę nastrojów w Europie i zamknięcia bliżej maksimów na głównych indeksach.

Wśród najciekawszych wydarzeń na akcjach spółek warto wspomnieć o blisko 11% zwyżce wyceny walorów PKP Cargo, które zaprezentowało prognozy na 2019r.( EBIT na poziome1.152, mln) oraz rekomendacje dot. dywidendy (67,2 mln czyli 1,5 PLN na akcję). Innym z liderów wzrostu na szerokim rynku był Patentus, który podał wyniki za 2018r. Wśród negatywnych doniesień warto wspomnieć o spadających akcjach Ursusa (ostatecznie -15,76%), który poinformował o zajęciu przez komornika (egzekucja 10mln) nieruchomości obciążonych zastawami rejestrowymi.

W szerszym kontekście GPW pozostaje pod wpływem rynków zagranicznych, czego najlepszym dowodem jest przebieg dzisiejszej sesji. Do 14:30 WIG20 oscylował blisko punktu odniesienia, a zmienność nie przekraczała 16 pkt. Od początku tygodnia obserwujemy również konsolidację w okolicach 2350 pkt., co wpisuje się również w sytuację na MSCI EM. Inwestorzy czekają na nowe doniesienia z frontu negocjacji handlowych USA-Chiny oraz dalsze kroki ws. Brexit'u.

Konrad Ryczko Analityk Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA