REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Maluchy nadal silne

Indeks sWIG80 zyskał w środę 0,4 proc., a NCIndex zanotował 13-stą wzrostową sesję z rzędu. Pod kreską finiszowały mWIG40 i WIG20.
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Środowa sesja na warszawskiej giełdzie upłynęła pod znakiem słabszej kondycji dużych spółek i relatywnie lepszej postawie tych o małej kapitalizacji. Taka różnica wynikała zarówno z przyczyn zewnętrznych, jak i lokalnych. W gronie tych pierwszych należy wymienić dane z Niemiec (choć oczekiwane to jednak najsłabsze tempo wzrostu w niemieckiej gospodarce od 6 lat) oraz strefy euro (niższa od oczekiwań produkcja przemysłowa w listopadzie), a także ujawnione we wtorek szczegóły umowy handlowej USA-Chiny (USA nie zrezygnują z ceł przed wyborami prezydenckimi). Część ciężaru miała charakter krajowy, o czym świadczy fakt, że wśród najsłabszych podmiotów w portfelu WIG20 były PKO BP i Pekao. Może to mieć związek z tym, że w decydującą fazę wchodzą poszukiwania kupca na mBank, a wciąż w gronie chętnych wymieniane są właśnie PKO BP i kontrolujący Pekao PZU. Efekt finalny kumulacji wymienionych czynników był taki, że WIG20 spadł w środę o 0,8 proc. do 2165 pkt, co było jednym ze słabszych wyników na giełdowej mapie Europy (słabszy był tylko OMX Riga). Skala spadku byłaby większa (sesyjne minimum to 2158 pkt), gdyby nie udany początek handlu na Wall Street (po godzinie sesji S&P500 zyskiwał 0,4 proc., a Nasdaq 0,5 proc.), który poprawił nastroje w ostatniej fazie środowej sesji. Z punktu widzenia analizy technicznej WIG20 jest w fazie korekty, którą zainicjował test oporu 2200 pkt. Najbliższym wsparciem dla jego notowań jest dołek z 8 stycznia, czyli 2140 pkt.

W środę potwierdziły się tendencje obserwowane na GPW od jesieni, a mianowicie relatywna siła misiów. Choć indeksy mWIG40 i sWIG80 też zmagały się z nadpodażą akcji, to w ujęciu intraday zdołały wyznaczyć nowe maksima trwających trendów. Pierwszy dotarł do 4081 pkt (najwyższy poziom od lipca 2019 r.), a drugi do 12 533 pkt (najwyższy poziom od sierpnia 2018 r.). W końcówce sesji mWIG40 osłabł i ostatecznie stracił 1 proc., ale sWIG80 zyskał 0,4 proc. Co więcej - bardzo dobrze radził sobie rynek NewConnect, na którym notowane są spółki o niższej wartości i płynności. Indeks NCIndex rósł w środę już 13 sesję z rzędu i znalazł się na poziomie 275 pkt. To najwyższy pułap od marca 2018 r. Na NewConnect znaleźć można firmy, których papiery tylko od początku stycznia podrożały o ponad 40 proc.

Wracając do środowej sesji na głównym parkiecie warto dodać, że 21 spółek wyznaczyło w środę co najmniej roczne maksimum notowań (m. in. Budimex, LSI Software, Neuca i PlayWay), a trzy analogiczne minimum (BIK, Regnon, Yolo). Najsilniejszą spółką na GPW był Tesgas (+37 proc.), a najsłabszą BNP Paribas (-8,6 proc.). Wartość obrotów przekroczyła 1 mld zł, co jak na nasz rynek jest bardzo dobrym wynikiem.  Szkopuł w tym, że aż za połowę tej kwoty odpowiadały tylko cztery największe spółki: PKN Orlen, PKO BP, Pekao i PZU.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA