Fundusze inwestycyjne TFI

Sprzedaż. Kolejny świetny miesiąc dla TFI

Według danych Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami dla praktycznie całego rynku klienci TFI we wrześniu wpłacili do funduszy o 2,5 mld zł więcej niż z nich wycofali.
Foto: Fotolia

Wciąż jednak utrzymuje się wyraźna przewaga strategii najmniej zmiennych, opartych na obligacjach. Przypomnijmy, że w ostatnich miesiącach rentowność krajowych obligacji skarbowych utrzymuje się na podobnych poziomach. Dla papierów dziesięcioletnich oprocentowanie kształtuje się w okolicach 1,3 proc. Oczywiście rentowność papierów o krótszym okresie zapadalności jest jeszcze niższa, z kolei ostatnie odczyty GUS mówią o inflacji rzędu 3,2 proc. Tymczasem fundusze obligacji we wrześniu wchłonęły kolejne 2,3 mld zł nowych wpłat. Zgodnie z klasyfikacją IZFiA, łącznie nieco ponad 2 mld zł trafiło do funduszy dłużnych uniwersalnych krótkoterminowych oraz dłużnych uniwersalnych. Do tego 0,3 mld zł klienci TFI wpłacili do funduszy papierów skarbowych. Kapitał omijał fundusze papierów korporacyjnych – w ich przypadku saldo napływów znalazło się 62,5 mln zł pod kreską. To oczywiście kolejny świetny miesiąc, jeśli chodzi o sprzedaż funduszy dłużnych, do których w ostatnich miesiącach uczestnicy wpłacali po 2–3 mld zł. Łączne saldo sprzedaży było tym razem nieco wyższe niż wynik napływów do funduszy dłużnych i dotarło do 2,5 mld zł. Za dodatkowe około 0,2 mld zł odpowiadają fundusze zdefiniowanej daty, działające w ramach pracowniczych planów kapitałowych, a klasyfikowane jako fundusze mieszane.

W przypadku funduszy akcji znów lekko przeważały umorzenia, a łączne saldo było około 60 mln zł pod kreską. Dość istotne umorzenia jak na wielkość aktywów dotknęły funduszy akcji małych i średnich spółek. Podobnie około 80 mln zł uciekło z funduszy absolutnej stopy zwrotu. paan

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.