REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Koniec leasingowej hossy

Po kilku latach dwucyfrowych wzrostów ten rok przyniesie już znacznie mniejsze zwiększenie wartości finansowania przez firmy leasingowe.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Polska branża leasingowa ma za sobą bardzo udany rok. W 2018 r. firmy raportujące do Związku Polskiego Leasingu sfinalizowały transakcje o łącznej wartości 82,6 mld zł. Tempo wzrostu inwestycji finansowanych leasingiem i pożyczką na poziomie +21,8 proc. r/r było najwyższe, jakie polski sektor leasingowy odnotował od 11 lat.

Pojazdy lekkie motorem

Jeśli mielibyśmy wskazać jedną kategorię, która w najwyższym stopniu przyczyniła się do rekordowego wyniku branży leasingowej w 2018 r. byłyby to pojazdy lekkie tj. pojazdy osobowe i dostawcze do 3,5 tony. W ubiegłym roku wartość sfinansowanych umów w tym obszarze wyniosła 39,9 mld zł, co oznacza +30,7 proc. wzrost r/r. Ożywienie na rynku leasingu w 2018 r. było obserwowane także w pozostałych kategoriach rynku: maszyn i urządzeń, w tym IT (+17,7 proc. dynamika r/r), środków transportu ciężkiego (+11,4 proc. dynamika r/r) oraz nieruchomości (+4,4 proc. dynamika r/r). Równie dynamicznie co wartość nowych kontraktów, w ostatnim roku zwiększał się portfel wszystkich aktywnych umów branży. Według danych ZPL na koniec 2018r. wartość umów obsługiwanych przez branżę leasingową wyniosła 146,6 mld zł, co oznacza +22,8 proc. wzrost w stosunku do 2017 r. Tak dobre wyniki polscy leasingodawcy zawdzięczają z jednej strony rekordowemu poziomowi finansowania pojazdów osobowych i dostawczych do 3,5 tony (pojazdy lekkie mają obecnie 48,4 proc. udział w rynku), a z drugiej - niesłabnącemu wśród przedsiębiorców zainteresowaniu finansowaniem maszyn i innych urządzeń (26,3 proc. udział) oraz środków transportu ciężkiego (udział na poziomie 23,7 proc.). Przyglądając się poszczególnym obszarom działalności polskich firm leasingowych widzimy, że mniejsze znaczenie odgrywa finansowanie nieruchomości (1,1 proc. udział w rynku) oraz innych aktywów (0,5 proc. udział).

Nie będzie już tak dobrze

ZPL wskazuje, że struktura wzrostu gospodarczego, wysokie wykorzystanie zdolności produkcyjnych, wyniki produkcji przemysłowej i budowlanki oraz przyspieszenie wykorzystania funduszy unijnych powodują, że finansowanie maszyn pozostanie długoterminowym i głównym motorem rozwoju całej branży leasingowej. Pojazdy ciężarowe pozostaną istotnym aktywem finansowanym przez firmy leasingowe z uwagi na rosnący wolumen przewozów i utrzymanie wzrostu gospodarczego w strefie euro. W ostatnich sześciu latach wzrosty nowego finansowania regularnie sięgały około 15 proc. rocznie.

Jednak czas tak szybkiego rozwoju się kończy. Sporządzona przez ZPL prognoza wyników branży leasingowej pokazuje istotne wyhamowanie po sześciu latach intensywnego rozwoju rynku. Tempo wzrostu branży leasingowej w 2019 r. na poziomie 5,5 proc. będzie zgodne z prognozowanym wzrostem inwestycji prywatnych i scenariuszem rozwoju gospodarczego w Polsce. W 2019 r. branża leasingowa możne udzielić łącznego finansowania na poziomie przekraczającym 87 mld zł – szacuje ZPL. Związek wskazuje, że wejście w życie od 2019 r. zmian podatkowych przyczyniło się do istotnego wzrostu wolumenu finansowanych aut osobowych w IV kwartale 2018 r., co przełoży się na ujemną dynamikę finansowania pojazdów lekkich w całym 2019 r. (o 1,5 proc. rdr).

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA