Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) pozwała Ripple, jej prezesa Brada Galinghouse’a i jej współzałożyciela Chrisa Larsena. Zarzuca im nielegalną zbiórkę kapitału opiewającą na 1,3 mld USD. Regulator uznał, że XRP powinna być traktowana bardziej jak udziały w spółce, niż jak waluta. – Wskazujemy, że Ripple, Larsen i Garlinghouse nie zarejestrowali swojej oferty i sprzedaży miliardów XRP inwestorom detalicznym, pozbawiając potencjalnych nabywców odpowiednich informacji dotyczących XRP i biznesu Ripple – stwierdziła Stephanie Avakian, dyrektor w SEC.

Spółka Ripple odrzuca zarzuty. Jej zdaniem XRP jest walutą i do takiej kategorii aktywów zaliczali ją dotychczas regulatorzy.

XRP jest jedną z najpopularniejszych kryptowalut – czwartą pod względem kapitalizacji. Jej kapitalizacja sięgała w środę 15,5 mld USD (gdy bitcoina 440 mld USD a ethereum 69,5 mld USD). Spośród około 100 mln tokenów XRP, 55 mln znajduje się rękach firmy Ripple. Co kwartał sprzedaje ona część swojego portfela tej kryptowaluty.