Energetyka

PGE: największy wytwórca energii chce być wolny od węgla do 2050 r.

Grupa późną jesienią planuje przedstawić plan rozwoju i zielonej transformacji na najbliższe trzy dekady.

Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej

Foto: materiały prasowe

– Naszą strategiczną aspiracją jest zaoferowanie w 100 proc. zielonej energii dla klientów w 2050 r. – zadeklarował Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej podczas prezentacji wyników finansowych za I półrocze. Zarząd największej firmy energetycznej w kraju pracuje właśnie nad nową strategią do 2030 r., z perspektywą do roku 2050. – Jest ona właściwie na ukończeniu. Czekamy jeszcze na ostateczny kształt polityki energetycznej państwa, która mam nadzieję zostanie przyjęta przez rząd na początku października. Wtedy my będziemy mogli późną jesienią przedstawić nasz pomysł na na funkcjonowanie grupy w trudnym okresie transformacji – zapowiedział Dąbrowski. Pytany o to, kiedy należy spodziewać się konkretów w sprawie wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych, stwierdził, że jest wciąż pozytywnie nastawiony do tego projektu. – Przed nami jednak rekonstrukcja rządu. Zakładam, że dopiero po ustabilizowaniu się sytuacji rozpoczną się prace w celu dopięcia ostatecznie tej koncepcji – skwitował prezes PGE.

Uwolnienie spółki z węglowych aktywów – elektrowni węglowych i kopalń – pomoże znaleźć grupie środki na zielone inwestycje. Ale dostępność do kapitału to niejedyny kłopot, z którym w przyszłości będzie musiała mierzyć się PGE. – Naszym problemem będzie utrzymanie akceptowalnego przez banki wskaźnika zadłużenia. W tym roku jest on jeszcze na zadowalającym poziomie. Natomiast przed nami stoi konieczność realizacji ogromnych inwestycji w odnawialne źródła energii, ale też w sieci dystrybucji. Może się okazać, że już w przyszłym roku nie będziemy zdolni do zwiększenia jakiegokolwiek zadłużenia – zauważył Paweł Strączyński, wiceprezes PGE ds. finansowych. Jako sposób na poradzenie sobie z tym problemem wskazał m.in. optymalizację kosztów i negocjacje z bankami o podniesieniu dopuszczalnych wskaźników zadłużenia.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.