Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej
– Naszą strategiczną aspiracją jest zaoferowanie w 100 proc. zielonej energii dla klientów w 2050 r. – zadeklarował Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej podczas prezentacji wyników finansowych za I półrocze. Zarząd największej firmy energetycznej w kraju pracuje właśnie nad nową strategią do 2030 r., z perspektywą do roku 2050. – Jest ona właściwie na ukończeniu. Czekamy jeszcze na ostateczny kształt polityki energetycznej państwa, która mam nadzieję zostanie przyjęta przez rząd na początku października. Wtedy my będziemy mogli późną jesienią przedstawić nasz pomysł na na funkcjonowanie grupy w trudnym okresie transformacji – zapowiedział Dąbrowski. Pytany o to, kiedy należy spodziewać się konkretów w sprawie wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych, stwierdził, że jest wciąż pozytywnie nastawiony do tego projektu. – Przed nami jednak rekonstrukcja rządu. Zakładam, że dopiero po ustabilizowaniu się sytuacji rozpoczną się prace w celu dopięcia ostatecznie tej koncepcji – skwitował prezes PGE.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Polski Komitet Energii Elektrycznej skupiający największe spółki energetyczne w Polsce apeluje o pilną reformę systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2.
Wydzielenie elektrowni węglowych ze spółek energetycznych miało im pozwolić na szybszą transformację. Brak NABE zdaniem rządu ma jej nie utrudnić. Banki finansując inwestycje kierują się przede wszystkim stopą zwrotu.
Spółki dystrybucyjne będące częścią grup energetycznych, zgodnie z założeniami pakietu antyblackoutowego powinny ściślej współpracować z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi. Spółki są wobec tego zdystansowane.
Podstawowy pomysł transformacji spółek energetycznych za czasów PiS ostatecznie trafił do kosza. Rząd jednak widzi problem utrzymania w systemie stabilnych źródeł energii i ma nowy pomysł.
Polska Grupa Energetyczna chce, aby Komisja Europejska pozwoliła na zwolnienie z systemu zakupu uprawnień do emisji CO2 elektrowni konwencjonalnych, które służą jako stabilizatory systemu energetycznego. Co więcej spółka chce podnieść limit pracy takich elektrowni.
Spółki energetyczne systematycznie zwiększają inwestycje w sieci. W poprzednim roku było to ponad 14 mld zł. W kolejnych latach może być jeszcze więcej.