REKLAMA
REKLAMA

Energetyka

Branża czeka na impuls

WIG-energia był w czwartek jednym z nielicznych indeksów branżowych, które zyskiwały na wartości. Po południu rósł o 0,4 proc. i oscylował w okolicach 2125 pkt. Od dołka zanotowanego na początku maja odrobił ponad 4 proc., ale nadal jest o 25 proc. niżej niż podczas lokalnego szczytu z lutego. Czy będzie dalej odrabiał straty?
Foto: Adobestock

To zależy od kilku czynników. Najważniejszym jest uregulowanie kwestii związanych z cenami prądu. To główny czynnik, bijący teraz w wyniki energetycznych spółek. Rynek czeka też na raporty za I kwartał, które w najbliższych dniach mają trafić na rynek. Wprawdzie kluczowi przedstawiciele sektora opublikowali już wstępne szacunki, ale nadal jest dużo niewiadomych.

Największa spółka w WIG-energia (ma ponad 51 proc.), czyli PGE, swoje sprawozdanie opublikuje 28 maja. Jej wstępne wyniki rozczarowały i przełożyły się na mocną przecenę akcji. W ocenie analityków, z którymi rozmawialiśmy, reakcja rynku była przesadzona. Podkreślają, że rozczarowanie wynikało głównie z „obrotu" oraz „pozostałych" i miało charakter raczej zdarzeń jednorazowych, co nie uzasadniało tak dotkliwej przeceny. Poniżej oczekiwań rynku okazały się też szacunkowe wyniki Energi. Natomiast Tauron i Enea mile zaskoczyły, ale nie wystarczyło to, aby na dłużej poprawić nastawienie inwestorów do branży energetycznej.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA