Budownictwo

Analitycy negatywnie o Budimeksie

SEO: Budimex, rekomendacje, prognozy W ocenie analityków Domu Maklerskiego BDM akcje budowlanego giganta są przewartościowane. W związku z tym rekomendują redukowanie papierów spółki, wyceniając je po 192,30 zł. Rekomendacja została wydana przy cenie 209 zł. Na zamknięciu piątkowej sesji za akcje Budimeksu płacono na giełdzie 202 zł.
Foto: Fotorzepa, Roman Bosiacki

Autorzy rekomendacji zwracają uwagę na trudną sytuację w branży budowlanej związaną z presja na wzrost kosztów. - Budimex dłużej niż zakładaliśmy (poprzednią rekomendację wydawaliśmy w 2016 roku) skorzystał na tanich podwykonawcach i materiałach. Marża brutto w segmencie budowlanym spółki wyniosła w 2016 roku ponad 12 proc., a w 2017 ponad 11 proc. W połączeniu z wysoką sprzedażą mieszkań pozwoliło to wypracować w 2017 roku blisko 10 proc. marży EBITDA i ponad 7 proc. marży netto. Utrzymanie tak wysokiej rentowności w kolejnych okresach jest jednak mało prawdopodobne - uważają analitycy.

- Zwracamy także uwagę na mocno spadające w drugiej połowie 2017 saldo rezerw na straty (obecnie najniższe od II kwartału 2014 r. roku) oraz niską przedsprzedaż w deweloperce w ostatnich kwartałach. Na wyzwania po stronie kosztów wskazuje także zarząd spółki. Mimo wysokiej dynamiki po stronie przychodów (rekordowy portfel zleceń), erozja marży będzie naszym zdaniem widoczna w 2018 roku, co implikować będzie presję na EBITDA oraz zysk netto - przewidują.

Prognoza DM BDM zakłada, że zysk netto Budimeksu wyniesie 377,4 mln zł w 2018 roku przy przychodach na poziomie 7 mld zł. W 2019 roku czysty zarobek spółki obniży się do 356,7 mln zł, a przychody zwiększą się do prawie 7,2 mld zł.

Pierwsze rozpowszechnienie rekomendacji nastąpiło 18 kwietnia, o godzinie 12.40. Powyższy materiał jest jedynie jej streszczeniem. Pełna wersja raportu dostępna jest na stronie bdm.com.pl.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły