REKLAMA
REKLAMA

Banki

Utrudnienia w Santanderze i Deutsche Banku

Santander Bank Polska dostał dziś wpis do KRS i zgodnie z planem w weekend przejmie wydzieloną część detaliczną Deutsche Banku Polska. Klienci muszą się liczyć z utrudnieniami.
Foto: materiały prasowe

Dzisiaj Krajowy Rejestr Sądowy wpisał podwyższenie kapitału zakładowego Santander Banku Polska (SBP) w związku z podziałem Deutsche Bank Polska (DBP). Oznacza to, że wydzielona cześć DBP została prawnie włączona do SBP. Dziś rozpocznie się proces włączenia operacyjnego, czyli przeniesienia produktów klientów detalicznych, private banking i biznesowych do systemów SBP.

Rejestracja w KRS finalizuje formalny etap włączenia, który rozpoczął się już w grudniu 2017 r. Do SBP dołączy prawie 400 tys. klientów detalicznych, private banking oraz biznesowych, włączone zostanie także 113 placówek (dołączy też 1,7 tys. pracowników).

SBP wstąpił we wszystkie prawa i obowiązki wydzielonej części DBP, przejmując bankowość detaliczną, w tym private banking, business banking obejmujący małe i średnie przedsiębiorstwa, a także sieć placówek, agentów, pośredników i partnerów oraz dom maklerski DB Securities, który zmieni nazwę na Santander Securities. Transakcja nie dotyczy bankowości inwestycyjnej i korporacyjnej oraz globalnej bankowosci transakcyjnej DBP, a także portfela walutowych produktów kredytowych, zabezpieczonych hipoteką, które nadal będą obsługiwane przez DBP. Ich bezpłatna spłata będzie jednak możliwa z rachunków przeniesionych do SBP.

Co to wszystko oznacza dla klientów DBP? Wszystkie umowy zawarte z klientami pozostają w mocy, bez konieczności podpisywania dodatkowych aneksów. Nie zmienią się również numery rachunków bankowych, terminy ważności kart oraz numery PIN, a także oprocentowanie zawartych lokat i kredytów. Po migracji danych klienci wydzielonej części DBP będą mogli korzystać z systemów bankowości elektronicznej Santandera. Aktywacja dostępu do usług bankowości internetowej będzie możliwa za pośrednictwem dotychczasowej usługi bankowości elektronicznej DBP.

Cała transakcja i prace techniczne będą się wiązać z utrudnieniami. Dziś banki rozpoczynają pracę nad przeniesieniem danych. Dla klientów wydzielonej części DBP oznacza to, że dziś (piątek, 9 listopada) dotychczasowe oddziały DBP zostaną zamknięte o godzinie 15.00, a o godzinie 18:00 nastąpi wyłączenie systemu db easyNET/db powerNET. Warunkiem realizacji przelewów zewnętrznych w usługach bankowości elektronicznej w tym dniu będzie zlecenie ich do godz. 15:00. W weekend 10-11 listopada 2018 r. nie będzie dostępu do usług bankowości elektronicznej DBP. Jednak w tych dniach klienci będą mogli swobodnie płacić kartami i korzystać z bankomatów. Z kolei od 12 listopada (poniedziałek) nie będzie możliwości realizacji transakcji w db easyNET/db powerNet. Natomiast od tego momentu klienci wydzielonej części DBP będą mogli samodzielnie przenieść się z usługi db easyNET/db powerNET do bankowości internetowej i mobilnej SBP. Dyspozycje będzie można złożyć od razu po pierwszym zalogowaniu (np. przelewy). Oddziały Deutsche Banku Polska będą otwarte pod szyldem Santander Bank Polska.

Co z klientami Santander Banku Polska? Dla nich transakcja i połączenie obu banków oznacza, że od dzisiaj (piątek, 9 listopada) od godziny 20.00 do 11 listopada (niedziela) do godziny 20.00 nie będzie możliwości korzystania z iBiznes24. W sobotę, 10 listopada, od 0.00 do 7.30 bankowość internetowa Santander Internet, MiniFirma oraz Moja Firma Plus będą niedostępne. Od godziny 7.30 do 23.59 w bankowości internetowej klienci będą mogli sprawdzić saldo i historię swoich produktów. W niedzielę, 11 listopada w godzinach 0.00-20.00 bankowość internetowa będzie niedostępna. Aplikacja Santander mobile nie będzie działać od soboty, od godziny 0.00 do niedzieli – do godziny 20.00 W całym okresie trwania prac technicznych będą działały transakcje kartami płatniczymi w sklepach i bankomatach.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA