REKLAMA
REKLAMA

Banki

Kolejne decyzje w sprawie banków frankowych

Spływają kolejne komunikaty dotyczące buforów nakładanych przez Komisję Nadzoru Finansowego na banki. Znane są już decyzje wobec mBanku, Santandera, Getinu i BGŻ BNP Paribas.
Foto: Fotolia

Komisja Nadzoru Finansowego rozpoczęła coroczną rewizję wysokości buforów kapitałowych nałożonych na banki mające hipoteki walutowe. Dziś Santander Bank Polska (d. BZ WBK) podał, że zrewidowany bufor wynosi 0,51 p.p. ponad wartość łącznego współczynnika kapitałowego (TCR) i  0,38 p.p. ponad wartość współczynnika kapitału Tier I. Oznacza to tylko niewielkie zmniejszenie bufora, bo do tej pory wynosiły one dla tego banku odpowiednio 0,54 p.p. i 0,41 p.p.

W większym stopniu dodatkowy wymóg zmniejszono dla Getin Noble Banku. KNF obniżyła bufor do 1,29 p.p. z wcześniejszych 1,72 p.p. na poziomie łącznego współczynnika kapitałowego (TCR) oraz do 0,97 p.p. z poprzednio 1,29 p.p. na poziomie współczynnika kapitału Tier I. Dla Getin Noble Banku, mającego problemy kapitałowe i niespełniającego wymogów KNF w tym zakresie (jest w programie ochrony kapitału) to istotna ulga, która przełożyć się może na blisko 190 mln zł uwolnionego kapitału na poziomie TCR i 140 mln zł na poziomie Tier I.

Na razie wygląda na to, że największym beneficjentem rewizji jest właśnie Getin Noble. Wcześniej o obniżonych buforach, będących efektem w każdym z banków malejącego udziału hipotek walutowych i utrzymania dobrej ich jakości, poinformował BGŻ BNP Paribas. Jego bufory zmalały do 0,36 pkt proc. ponad wartość TCR z 0,62 pkt proc. W przypadku wskaźnika kapitału Tier I bufor zmalał do 0,27 pkt proc. z 0,47 pkt proc. To oszczędności na poziomie około 115 mln zł w przypadku TCR.

Jednak mBankowi podniesiono bufory. Zwiększyły się do 4,18 p.p. ponad TCR z poprzednich 4,10 p.p. zaś w przypadku wskaźnika Tier I do 3,14 p.p. z 3,07 p.p. Bank zaznaczył że chodzi o poziom jednostkowy, na skonsolidowanym zmiany mogą być inne. W tym przypadku znaczenie może mieć także to, że mBank – podobnie jak Millennium i inaczej niż pozostałe banki – korzysta z metody wewnętrznych ratingów (dzięki czemu ma nieco niższe ogólne wymogi kapitałowe), więc porównywanie jest zaburzone i podejście KNF jest inne, co widać choćby w wysokości samych buforów frankowych.

Niebawem powinny nadejść komunikaty o wysokości buforów frankowych w ostatnich "zainteresowanych" bankach takich jak PKO BP, Millennium i BOŚ. Inne banki mające istotny udział hipotek walutowych - czyli Raiffeisen Polbank i Deutsche Bank Polska - zostaną jesienią przejęte odpowiednio przez BGŻ BNP Paribas o Santander Bank Polska.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA