Banki

Getin Noble Bank: Pogorszenie sytuacji kapitałowej

Według szacunków przeprowadzonych 11 października współczynnik kapitału Tier 1 (na poziomie jednostkowym) obniżył się do 5,8 proc., czyli o 0,2 pkt proc. poniżej minimalnego progu wymaganego przez przepisy unijne – podał Getin Noble Bank.
Foto: Adobestock

Jego sytuacja kapitałowa jest trudna od paru lat, w lutym także współczynnik kapitału TCR spadł poniżej unijnego wymogu (8 proc.).

Teraz bank tłumaczy, że obniżenie wskaźnika Tier 1 to skutek czynników zewnętrznych i był niezależny od działalności operacyjnej. Chodzi o wzrost kursu CHF/PLN i niekorzystne zmiany wycen rynkowych posiadanych przez bank skarbowych papierów wartościowych (wzrost rentowności tych papierów powoduje spadek ich wyceny, co obniża kapitały własne banku). Na koniec czerwca współczynnik Tier 1 wynosił 6,3 proc. a TCR 7,3 proc. wobec wymaganych przez polskiego regulatora odpowiednio 9,52 proc. i 11,86 proc. To oznacza, że na teraz brakuje mu 1,5 mld zł kapitału (na poziomie TCR), czyli sporo, biorąc pod uwagę, że na koniec czerwca jego fundusze własne były warte 2,5 mld zł (kapitał własny 1,8 mld zł). Gdyby jednak obowiązujący dla wszystkich banków bufor ryzyka systemowego wrócił do 3 proc. (na początku pandemii został obniżony do zera), wymogi poszłyby w górę, a ubytek kapitału GNB sięgnąłby 2,5 mld zł. Do tego trzeba pamiętać o jego wielkim portfelu hipotek frankowych wartym 9 mld zł (26 proc. kredytów brutto), który tylko w symbolicznym stopniu objęty jest rezerwami.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.