REKLAMA
REKLAMA

Banki

Santander Bank Polska wyemitował obligacje

Bank uplasował papiery warte 500 mln euro. Prawdopodobnie w ten sposób bank zasypał część luki depozytowej w związku przejęciem części podstawowej Deutsche Banku Polska.

Obligacje senioralne tego trzeciego co do wielkości banku w Polsce będą notowane ze stałym kuponem wynoszącym 0,75 proc. płatnym rocznie. Agencje ratingowe Fitch Ratings oraz Moody's Investor Service przyznały dla wyemitowanej transzy obligacji ratingi na poziomie odpowiednio "BBB+" i "Baa1". Santander Bank Polska (do niedawna występował pod nazwą BZ WBK) ustanowił w maju program emisji euroobligacji, w ramach którego łączna wartość nominalna wyemitowanych i niewykupionych obligacji nie przekroczy 5 mld euro.

Prawdopodobnie obligacje posłużą do zasypania luki depozytowej, która powstałaby z zaplanowanego na IV kwartał przejęcia części podstawowej Deutsche Banku Polska. Zarząd Santander Banku Polska wskazywał wcześniej, że bazując na danych z końca 2017 r. luka wynosiłaby 5-6 mld zł i musiałaby być stopniowo zasypywana w trakcie roku, a nie dopiero w momencie transakcji. – Musimy elastycznie podchodzić do tego zagadnienia i podjąć odpowiednią decyzję w jakim stopniu zapewnić finansowanie depozytami a w jakim finansowaniem hurtowym (czyli obligacjami – red.). To może wpływać na koszty finansowania i utrudniać zmniejszenie kosztów finansowania – mówił pod koniec kwietnia Maciej Reluga, członek zarządu, dyrektor finansowy i główny ekonomista Santander Banku Polska. Wskazywał, że niektóre banki, mimo sporej płynności w sektorze (depozytów przybywa szybciej niż kredytów) potrzebują finansowania i stawki depozytowe nieco rosną.

Hiszpańsko-polski bank za 1,29 mld zł przejmie część DBP. KNF zgodziła się już na transakcję i sposób jej przeprowadzenia, który będzie nowatorski. Wyłączona część DBP zostanie włączona w struktury Santander Banku Polska. Co ważne, po raz pierwszy fuzja prawna i operacyjna przebiegną jednocześnie (zwykle najpierw była ta pierwsza, parę miesięcy później druga). Trwają zaawansowane prace nad migracją, którą bank przeprowadzi równocześnie z włączeniem prawnym. Migracja z DBP odbędzie się w ciągu jednego weekendu (stanie się to 10-11 listopada), a proces ma być „bezbolesny" dla klientów. Santander Bank Polska zmigruje ok. 380-400 tys. klientów DBP.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA