Banki

Polskie banki nadmiernie obciążone. ZBP ostrzega i postuluje zmiany

Zbyt duże obciążenie podatkowe i regulacyjne dołują rentowność kredytodawców, szczególnie w dobie niemal zerowych stóp. Może to uderzyć w zdolność banków do odpowiedzi na zwiększone potrzeby finansowania gospodarki.
Foto: Adobestock

Znaczenie stabilnego i efektywnego sektora bankowego to jeden z warunków sprawnej odbudowy potencjału gospodarczego większości krajów Unii Europejskiej – wynika z raportu „Polska i Europa 2021 – nowe rozdania gospodarcze" przedstawionego przez Związek Banków Polskich na Forum Ekonomicznym w Karpaczu.

Inni mają lepiej

ZBP zwraca uwagę, że polską gospodarkę cechuje zbyt niski poziom inwestycji – ich rzeczywisty poziom to 17 proc. PKB w porównaniu z 22,4 proc. średnio w Unii Europejskiej. Tymczasem „oczekiwany i planowany" przez polski rząd poziom inwestycji to 22–25 proc. PKB. Luka w wydatkach inwestycyjnych to 6,6 pkt proc. PKB, co stanowi ok. 150 mld zł w najbliższym roku i dalej kwota ta będzie wzrastać. W trzy lata daje to prawie 500 mld zł. Jeśli jedna trzecia finansowania dla zwiększenia inwestycji będzie pochodzić od banków, to sektor musi udzielić rocznie dodatkowo 50–60 mld zł kredytów, czyli 170 mld zł w trzy lata.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.