Banki

Getin Noble: Symboliczny, ale pierwszy od lat zysk

Kurs akcji Getin Noble Banku zwyżkował w piątek nawet o 30 proc., do 0,26 zł. W ten sposób inwestorzy zareagowali na raport za II kwartał, w którym grupa wykazała prawie 4 mln zł zysku netto wobec oczekiwanych 52 mln zł straty.
Foto: Adobestock

To pierwszy od pięciu lat dodatni wynik banku Leszka Czarneckiego. Dla porównania rok temu Getin Noble miał 247 mln zł straty netto, w I kwartale był zaś 88 mln zł pod kreską.

Głównym powodem wyjścia na plus był spadek odpisów. Wyniosły teraz tylko 65 mln zł w porównaniu z oczekiwanymi 110 mln zł. Rok temu sięgnęły blisko 250 mln zł wobec prawie 90 mln zł w I kwartale. Tak niskie odpisy to efekt m.in. niezwiększenia przez bank rezerwy portfelowej na hipoteki frankowe, mimo że poziom pokrycia rezerwami tych kredytów w Getinie już wcześniej był niższy niż średnio na rynku. Getin nie utworzył kolejnych rezerw, mimo że zrobiły to inne banki frankowe (tylko cztery z nich kosztowało to w II kwartale łącznie 1,5 mld zł) oraz pomimo wzrostu między kwietniem a czerwcem liczby toczących się sądowych spraw frankowych o ponad 1 tys., do 6,85 tys. Getin Noble ma tylko 355 mln zł rezerw na hipoteki frankowe, co stanowi 3,9 proc. jego portfela tych kredytów (inne duże banki mają wskaźnik ten sięgający 14 proc.). – Na teraz nasze rezerwy są adekwatne – ocenia prezes Artur Klimczak. Przekonuje, że bank ma za tym argumenty w postaci odpowiedniej sprzedaży w przeszłości tych kredytów i brak wpisania przez UOKiK jego zapisów umownych do rejestru klauzul abuzywnych. Wskazuje też na dotychczasowe orzecznictwo. Bank podał, że do końca czerwca zapadły łącznie 183 prawomocne wyroki w sprawach dotyczących kredytów CHF wytoczonych bankowi. W 131 z nich sądy uznały rację banku, a w 52 w całości lub w części rację klientów. W samym I półroczu rozstrzygnięto 23 sprawy, z czego 14 było na korzyść banku, 9 zaś dla niego niekorzystnych.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Black Weekend: Tylko teraz roczny dostęp do parkiet.com 50% taniej
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • nie zawiera Aplikacji na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.