REKLAMA
REKLAMA

Banki

mBank. Niemcy twierdzą, że nie muszą sprzedawać

– Nasza poprawiająca się sytuacja kapitałowa daje więcej swobody w decydowaniu o sprzedaży mBanku – poinformował Martin Zielke, prezes Commerzbanku, podczas czwartkowej konferencji. Zanotowany na koniec roku wskaźnik kapitału Tier1 niemieckiej grupy okazał się wyższy od jej oczekiwań i od prognoz analityków.

Martin Zielke, prezes Commerzbanku.

Foto: Bloomberg, alex kraus alex kraus

– Zwiększenie bufora współczynników kapitałowych ponad wymagane minimum daje nam znacznie więcej elastyczności we wdrażaniu nowej strategii, niż początkowo myśleliśmy we wrześniu – dodała Bettina Orlopp, członek zarządu ds. prawnych w Commerzbanku. Wtedy grupa przedstawiła plan zakładający sprzedaż mBanku. Wydawało się to konieczne do sfinansowania restrukturyzacji mającej pochłonąć 1,6 mld euro. Sprzedaż tego czwartego co do wielkości banku w Polsce zmniejszyłaby aktywa ważone ryzykiem Commerzbanku, uwalniając 1 mld euro kapitału.

– Pytanie brzmi, czy żeby wdrażać naszą strategię, potrzebujemy wsparcia kapitałowego z takiej sprzedaży? Na takie pytanie odpowiadam teraz: z pewnością mniej. To może dać nam teraz lepszą sytuację negocjacyjną. Zrealizujemy tę transakcję, jeśli otrzymamy odpowiednią cenę. Jeśli cena i struktura transakcji nie będą odpowiednie, odejdziemy od stołu negocjacyjnego – dodał Zielke. W podobnym tonie wypowiedziała się Bettina Orlopp, która podtrzymała zamiar sprzedaży mBanku, zaznaczając, że tylko jeśli uzyskana zostanie właściwa cena.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA