REKLAMA
REKLAMA

Banki

mBank: Erste Group nie złoży oferty

Erste nie będzie składać oferty niewiążącej na zakup mBanku – informuje Bloomberg, powołując się na wypowiedź rzeczniczki austriackiej grupy.
Foto: materiały prasowe

Powód to skomplikowana struktura transakcji, wynikająca z konieczności wydzielenia hipotek walutowych mBanku, które stanowią 16 proc. jego portfela kredytów. Wymieniono też niewystarczające synergie. Zarząd Erste ostatnio umniejszał swoje szanse, wskazując na swoją mniejszą skłonność do zaoferowania wyższej ceny ze względu na brak synergii z fuzji i dlatego większe jest prawdopodobieństwo kupna przez lokalnego gracza.

W wyścigu po mBank nieobecni u nas gracze stoją na gorszej pozycji względem obecnych już w Polsce banków, które mogą osiągnąć spore korzyści dzięki fuzji z mBankiem. Głównie chodzi o kosztowe efekty synergii (usunięcie dublujących się funkcji, oddziałów, zmniejszenie zatrudnienia i kosztów) oraz skali (w większym banku wydatki rozkładają się na większe aktywa i przychody). Po decyzji Erste państwowe banki, tj. PKO BP albo Pekao, umocniły się na pozycji faworytów do przejęcia mBanku. MR

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA