Banki

RPP. Nie ma szczepienia na zerowe stopy

Obniżka stopy referencyjnej NBP do zera wciąż nie jest wykluczona, chociaż nie jest najbardziej prawdopodobnym scenariuszem – oceniają ekonomiści po pierwszym w tym roku posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

W grudniu NBP, którym kieruje Adam Glapiński, interweniował na rynku w celu osłabienia złotego.

Foto: materiały prasowe

Jego wynik nie sprawił niespodzianki: RPP utrzymała wszystkie parametry polityki pieniężnej bez zmian. Stopa referencyjna NBP wynosi 0,1 proc., tak jak od maja ub.r. Wprawdzie pod koniec grudnia część ekonomistów sądziła, że Rada obniży w styczniu tę stopę do zera, ale w ostatnich dniach przed styczniowym posiedzeniem takich oczekiwań już nie było.

W pełnej wersji wywiadu dla Obserwatora Finansowego, którego fragmenty po świętach Bożego Nagrodzenia sprowokowały dyskusję o poziomie stóp, prezes NBP Adam Glapiński wyjaśnił, że poluzowanie polityki pieniężnej jest możliwe w razie trzeciej fali epidemii Covid-19 i jej negatywnego wpływu na perspektywy gospodarki. Po tej wypowiedzi nieliczni ekonomiści, którzy nadal spodziewają się obniżki stóp procentowych, oczekują jej w marcu, gdy RPP zapozna się z nowymi prognozami Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.