Analizy

mWIG40 może nadal zyskiwać, niekoniecznie będzie błyszczeć

Nadzieje na zakończenie pandemii podniosą apetyt na ryzyko, przypomną o spółkach wartościowych i cyklicznych oraz zwiększą aktywność inwestorów zagranicznych, co może spowodować relatywną siłę największych spółek z WIG20.
Fotorzepa

mWIG40 Total Return (czyli uwzględniający dywidendy) odrobił już prawie całość strat, licząc od początku roku – brakuje mu już tylko 5,5 proc. Tylko od początku listopada indeks zyskał ponad 15 proc.

Co dalej z mWIG40?

– Inwestorzy po informacji o szczepionce na koronawirusa dyskontują powrót gospodarek do wzrostu w przyszłym roku. To, w połączeniu z gotowością banków centralnych do podjęcia działań wspierających płynność, będzie wspierać apetyt na ryzyko i napływ kapitału na rynki rozwijające się. Przełoży się to na siłę WIG20. Jest tam wielu reprezentantów branży cyklicznej i spółek typu wartościowego. Stąd relatywna siła mWIG40 na tle szerokiego rynku może być mniejsza w przyszłym roku – ocenia Dariusz Świniarski, zarządzający w BPS TFI. Dodaje jednak, że znaczący udział sektora finansowego w mWIG40, napływy do polskich funduszy i wzrost zainteresowania inwestorów indywidualnych będzie wsparciem dla tego indeksu.

Eksperci zwracają uwagę, że mWIG40 różni się pod względem struktury od WIG20: jest nieźle zdywersyfikowany branżowo, a spółki kontrolowane przez Skarb Państwa nie mają aż takiego udziału jak w WIG20. – W mWIG40 są przedstawiciele banków, przemysłu, ale także szeroko pojęta branża finansowa (GPW, XTB), medyczna, a przede wszystkim IT i technologia wraz z dobrymi, bardzo zyskownymi spółkami z sektora gier. To klucz do odpowiedzi na pytanie, co dalej z mWIG40. Zakładam bowiem, że wzrost wycen i mnożników spółek technologicznych to raczej stały trend i nawet przy założeniu końca pandemii nie spodziewałbym się tam dużej korekty. Z kolei zdołowane spółki z innych sektorów powinny odbijać. Dlatego jestem dosyć pozytywnie nastawiony do tego indeksu. Średnioterminowo – bo w krótkim terminie wzrost zakażeń będzie nadal spory – preferowałbym stopniowe przeważanie spółek i sektorów mogących skorzystać na wychodzeniu z pandemii, a katalizatorem będą takie czynniki jak informacje medyczne o lekach czy szczepionkach i ograniczanie zakażeń – mówi Łukasz Rozbicki, zarządzający w MM Prime TFI.

W indeksie mWIG40 są spółki, które mimo pandemii poprawiają wyniki, ale z WIG20 jest nieco inaczej, bo w jego skład wchodzą m.in. firmy, które są co prawda tanie, lecz które borykają się z poważnymi, długoterminowymi problemami. Adam Łukojć, zarządzający Allianz TFI, wymienia, że takimi emitentami są m.in.: banki, spółki energetyczne i paliwowe. – Jeśli na rynku będą panowały dobre nastroje, a inwestorzy przestaną się przejmować nie tylko pandemią, ale i długoterminowymi trendami, to duże spółki mogą zachowywać się silniej. Jeśli jednak inwestorzy zachowają nieco ostrożności i indeksy będą spadały (lub będą rosły, lecz w niezbyt szybkim tempie), to lepiej zachowywać się mogą ceny akcji tych spółek, które borykają się jedynie z przejściowymi trudnościami. Wtedy stawiałbym raczej na mWIG40 – ocenia Łukojć.

Zdaniem Adama Zajlera, analityka Millennium DM, obecna atmosfera „oka cyklonu" epidemii i duże nadzieje wiązane ze szczepionkami przekładają się na wysoce prawdopodobne przetasowanie w postrzeganiu perspektyw spółek. – Zmieni to też liderów zmian cen w najbliższych miesiącach. Roszady te dotyczą szczególnie mocno indeksu mWIG40. To właśnie w jego składzie są spółki, które mają za sobą najbardziej spektakularny wzrost notowań. Na czele tej listy są Mercator Medical, Biomed Lublin, XTB, Data Walk, Ten Square Games, Playway i Live Chat. Z wymienionych firm jedynie dwie ostatnie znajdowały się w składzie indeksu na początku roku. Gdyby wyliczyć mWIG40 w jego obecnym składzie od początku pandemii, to wzrostami zdystansowałby pozostałe indeksy. Jeśli zatem rynek już zaczyna dyskontowanie zakończenia epidemii, to mWIG40 będzie raczej „dawcą" relatywnej siły dla innych indeksów – uważa Zajler.

Cykliczne spółki zyskają?

Zdaniem Świniarskiego napędzać mWIG40 może szeroko rozumiana branża finansowa reprezentowana przez banki (te były do tej pory ciężarem dla szerokiego rynku) i firmy windykacyjne, której udział w indeksie wzrósł w wyniku nadzwyczajnej korekty WIG20 (wypadł z niego mBank i trafił do mWIG40). – Dodatkowo to właśnie w mWIG40 pozostają banki niekontrolowane przez Skarb Państwa, które pozytywnie zaskoczyły wynikami za III kwartał, jak ING Bank Śląski i BNP Paribas. Pokazały potencjał do dalszej poprawy wyników na skutek postępującej cyfryzacji, ograniczania kosztów i potencjalnego zmniejszenia rezerw. Beneficjentem poprawy makroekonomicznej będzie również Kruk, który pokazuje solidną dynamikę odzysków przy ograniczaniu inwestycji w zakupy nowych portfeli, co pozytywnie wpłynie na strumień generowanej gotówki dla akcjonariuszy – uważa ekspert BPS TFI. Jego zdaniem beneficjentem „rotacji" i preferowania spółek cyklicznych będzie również branża przemysłowa, która w mWIG40 reprezentowana jest m.in. przez Kęty, Amicę i Ciech.

Z kolei słabiej na tle firm cyklicznych oraz wartościowych mogą zachowywać się „gwiazdy" pandemicznej hossy, czyli branża medyczna, biotechnologiczna i pokrewne oraz producenci gier. – Jednak w tym przypadku zalecamy selektywne podejście, bo rotacja ze spółek wzrostowych do wartościowych powinna sprowadzić notowania tych pierwszych do poziomów, przy których otwarcie długiej pozycji będzie stanowiło okazję inwestycyjną – mówi Świniarski.

Bartosz Pawlak, zarządzający w Baltic Capital TFI, oczekuje kontynuacji dobrego nastawienia inwestorów do sektorów, które korzystają z bieżącej sytuacji gospodarczej, czyli biotechnologii, budownictwa oraz spółek technologicznych. – Dodatkowo oczekiwana poprawa koniunktury gospodarczej w przyszłym roku może poprawić nastawienie do sektorów cyklicznych, czyli banków oraz spółek przemysłowych. Nadal warto skupiać się na selekcji spółek z solidnymi bilansami, które dysponują przewagami konkurencyjnymi – podsumowuje Pawlak.

Łukojć zauważa, że w skład mWIG40 wchodzą akcje wielu spółek, które regularnie i szybko poprawiają wyniki, ale ich akcje nie są wyceniane szczególnie wysoko, zwłaszcza jeśli porównamy je z akcjami podobnych spółek z Europy Zachodniej czy Stanów Zjednoczonych. – Być może to przede wszystkim one będą pchać mWIG40 w górę. Indeksowi mogą ciążyć akcje pojedynczych spółek, których produkty czy modele biznesu nie udowodniły jeszcze swojej wartości, przecież nie wszystkie spółki spełnią pokładane w nich nadzieje – podkreśla ekspert Allianz TFI.

Powiązane artykuły

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.