REKLAMA
REKLAMA

Analizy

Przecena małych spółek rozlewa się także na te średniej wielkości

W ostatnich miesiącach zdecydowanie najsłabszym indeksem na GPW był zrzeszający małe spółki sWIG80, który od lokalnego szczytu z kwietnia 2017 r. stracił już 30 proc., a od początku tego roku 21 proc. (tylko przez miesiąc stracił prawie 10 proc.).
Foto: materiały prasowe

Jednak w ostatnich kilkunastu dniach bardzo słabo zachowywał się również mWIG40, grupujący firmy średniej wielkości, przez co od początku tego roku jest niemal 19 proc. pod kreską. Wcześniej relatywnie mocny był WIG20, który po rajdzie z drugiej połowy sierpnia, wywołanej poprawą nastrojów inwestorów zagranicznych i awansem ośmiu największych polskich spółek do indeksu Euro Stoxx 600, we wrześniu oddał sierpniowe zwyżki.

Foto: GG Parkiet

Skalę słabości krajowych indeksów, szczególnie tych grupujących małe i średnie spółki, obrazują stopy zwrotu z akcji firm wchodzących w ich skład. Od początku roku na plusie z mWIG40 jest tylko pięć firm, na minusie zaś aż 41. W sWIG80 jest nieco lepiej – to odpowiednio 19 i 70 spółek plus kilka, które wyszły na zero. W ujęciu miesięcznym wzrostowych firm jest jeszcze mniej: w mWIG40 w tym okresie na plusie była tylko jedna (Wirtualna Polska, i to symbolicznie), a pozostałe 39 spółek przyniosło straty. W sWIG80 było nieco lepiej: zyskało 9 firm, 68 straciło.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA