Analizy

Amerykańskie i europejskie spółki wracają do większych skupów akcji własnych

Skupy akcji własnych są znacznie bardziej powszechnym sposobem dystrybucji zysków w USA niż w Polsce.
Foto: Bloomberg
Foto: GG Parkiet

Sporo spółek łączy nawet buy-backi z wypłatą dywidend. Rok 2020, gdy pojawiły się trudności gospodarcze i niepewność związane z pandemią, przyniósł spadek skupów. Spółki z S&P 500 w 2020 r. wydały na buy-backi 520 mld USD, mniej o 29 proc. niż w 2019 r. Dodatkowo firmy te wypłaciły 483 mld USD w dywidendach. Ale teraz, gdy amerykańska gospodarka mocno odbiła i zmalały obawy firm o płynność, aktywność nabywania własnych akcji znów rośnie. Teraz wielki buy-back, wart 90 mld USD, zapowiedział Apple, Alphabet przeznaczy na ten cel 50 mld USD. Mniejsze programy ogłaszali ostatnio także m.in. Citigroup czy BP. Z analizy Bank of America wynika, że utrzymanie obecnego tempa ogłaszania skupów akcji w USA może oznaczać, że spółki z S&P 500 skupiłyby w tym roku walory za około 800 mld USD, co byłoby bliskie rekordu z 2018 r. Podobne zjawiska obserwowane są w Europie, gdzie perspektywy gospodarcze również się poprawiają. Societe Generale szacuje, że europejskie firmy przeznaczą około 180 mld USD na skupy własnych walorów. To o jedną czwartą więcej, niż średnio wydawały na ten cel w ostatnich pięciu latach poprzedzających pandemię. Zdaniem ekspertów Morgana Stanleya wprawdzie skupy nabiorą tempa na Starym Kontynencie, ale raczej kosztem dywidend. W czasie pandemii spółki ze Stoxx Europe 50 mocno ograniczyły skupy, szczególnie w okresie maj–sierpień, ale od września powoli ich aktywność rosła i w marcu tego roku była na poziomie około 75 proc. sprzed roku. Indeks europejskich spółek, które skupowały akcje, przyniósł wyższą 12-miesięczną stopę zwrotu niż tych, które wypłacały dywidendy. MR

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.