Analizy

#TydzieńNaRynkach: Korekta albo początek rotacji

Na rynkach finansowych robi się coraz bardziej nerwowo. Mimo że nie pojawiły się przełomowe informacje fundamentalne, kapitał zaczyna przepływać od akcji do obligacji, a najmocniej tracą na wartości papiery firm technologicznych.
Foto: Bloomberg

Wiele wskazuje na to, że mamy do czynienia z poważniejszymi ruchami kapitału między poszczególnymi segmentami rynku finansowego. Do niedawna inwestorów najbardziej niepokoił wzrost rentowności obligacji skarbowych, w szczególności amerykańskich. Na pierwszy rzut oka wygląda to dość paradoksalnie.

Powietrze uchodzi z technologii

Rentowności rosną w wyniku spadku cen papierów dłużnych, a ceny spadają nie w wyniku zwiększonych zakupów, lecz wskutek wyprzedaży. Duży kapitał patrzy jednak na tendencje rynkowe bardziej strategicznie i reaguje „nienachalnie", przynajmniej w momencie, gdy tendencje są dopiero w początkowej fazie. Od sierpnia ubiegłego roku rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych poszła w górę z 0,55 do 1,55 proc. Początkowo nie robiło to na inwestorach większego wrażenia, ale od kilku tygodni straszy, a raczej kusi to coraz bardziej. Obawa przed wzrostem inflacji jest duża, ale rentowność przekraczająca 1,5 proc. jest dla wielu instytucji nie do pogardzenia. Nastroje psuje także coraz bardziej umacniająca się amerykańska waluta. Dollar Index nie jest co prawda zbyt wysoko, ale od końca lutego konsekwentnie idzie w górę, mimo wciąż „żywych" prognoz dotyczących jego spadku.

W efekcie daje się zauważyć coraz bardziej dynamiczny odwrót od rynku akcji. W tygodniu do minionego czwartku Nasdaq Composite tracił momentami prawie 4 proc. Poprzednio tak słabo było w listopadzie ubiegłego roku. S&P500 zniżkował tylko nieco ponad 1 proc., ale to już trzeci spadkowy tydzień z rzędu, więc nie sposób tego faktu bagatelizować. Relatywnie najlepiej radzi sobie Dow Jones, który uchronił się przed spadkiem, co może stanowić potwierdzenie tezy o drugim kierunku rotacji, od akcji wzrostowych do dochodowych. Trudno jednak i tu o optymizm, skoro w ciągu zaledwie dwóch tygodni indeks ewoluuje od nieudanego ataku na 32 000 punktów do zakończonej powodzeniem kontry niedźwiedzi, sprowadzającej go poniżej 31 000 punktów.

Na naszym kontynencie było o wiele spokojniej, choć pozytywnych informacji nie było zbyt wiele. DAX, indeks giełdy we Frankfurcie do czwartku zwyżkował o 2 proc., paryski CAC40 rósł o 2,2 proc., a londyński FTSE 250 zyskiwał prawie 2 proc. Na rynkach wschodzących nadal słabo, choć dynamika spadkowej tendencji zdecydowanie wyhamowała. ETF na MSCI Emerging Markets zniżkował do czwartku o 0,7 proc. Po sięgającej 6,6 proc. zniżce sprzed tygodnia wrażenia to nie robi, ale testowanie styczniowego dołka może trochę niepokoić.

Trend boczny na GPW ma się dobrze

Główne indeksy warszawskiego parkietu kolejny tydzień z rzędu kontynuują ruch w bok. Pesymiści mogą mówić o niewykorzystanych szansach, a optymiści cieszą się, bo mogło być gorzej. WIG20 od prawie dwóch miesięcy porusza się między 1900 a 2000 punktów, jedynie z rzadka i na krótko wychodząc poza ten obszar. Po optymizmie z wiosny i z końca ubiegłego roku pozostało jedynie wspomnienie, tak chwaleni inwestorzy indywidualni stracili animusz, a większość posiadaczy oszczędności chowa się w niezbyt zyskownych, ale bezpiecznych funduszach papierów dłużnych. Niedawne, głównie covidowe gwiazdy spekulacji tracą blask, a ich miejsce zajmują coraz mniej liczni następcy i choć potrafią mocno zabłysnąć, to raczej na krótko. Mimo wszystko, WIG20 do czwartku rósł o 2 proc. W gronie blue chips perełek jak na lekarstwo.

W ostatnich dniach furorę robiły drożejące w trakcie pierwszych czterech sesji tygodnia o ponad 14 proc. akcje Aliora, choć trudno uznać je za typ o mocnych fundamentach. Na plus przemawia fakt, że większość „trupów" już z szaf tego banku powypadało, ale ryzyko, że odpisy na firmowe kredyty trzeba będzie tworzyć nadal, jest spore. Jak na spółkę mającą wkrótce opuścić WIG20, trwający od połowy lutego rajd, w wyniku którego akcje Aliora poszły w górę o ponad 45 proc., wygląda imponująco. Zresztą walory pozostałych dużych banków też radzą sobie nie najgorzej, co w kontekście niepewności wokół kredytów frankowych oraz wspomnianych możliwych odpisów na kredyty dla firm, wygląda trochę podejrzanie. Do czwartku papiery Pekao zwyżkowały o ponad 7 proc., a od początku roku drożeją o prawie 20 proc., w tym dłuższym horyzoncie ustępując jedynie Aliorowi i JSW. Akcje Santandera w ostatnich dniach zwyżkowały o prawie 5 proc., a PKO BP o ponad 3 proc. W minionym tygodniu do łask inwestorów wracać zaczęły spółki paliwowe. Akcje PKN Orlen drożały o 4,5 proc., a papiery Lotosu i PGNiG po 3 proc. We wszystkich trzech przypadkach można jednak mówić jedynie o kontynuacji trendu bocznego. Korekta na rynku miedzi zaszkodziła akcjom KGHM, które potaniały do czwartku o niecałe 2 proc., a więc dramatu nie ma, dopóki 180 zł się broni. Publikacja bardzo dobrych wyników finansowych za czwarty kwartał nie za bardzo pomogła akcjom Allegro. W czwartek taniały o 2,6 proc. choć tydzień kończyły zwyżką o kilka dziesiątych procent. Słabość rynku tych papierów wciąż trudno przezwyciężyć, prawdopodobnie w związku z wejściem Amazona. Także walory CD Projektu nie mają siły do odreagowania niedawnej przeceny, choć zniżkowały już tylko o 0,7 proc.

O 1 proc. w górę szedł do czwartku indeks średnich firm. W tym przypadku także mamy ruch w bok i kolejną nieudaną próbę wyjścia powyżej 4 400 punktów. Patrząc z perspektywy liczonej od początku roku, nie ma co za bardzo narzekać. Z przekraczającą 9 proc. zwyżką mWIG40 mieści się w światowej czołówce. W ostatnich dniach gwiazdą w tym segmencie były oczywiści akcje Mabionu, zwyżkujące o ponad 100 proc. po informacji o szczepionkowej współpracy z firmą Novavax. Momentami zwyżka przekraczała 300 proc., ale szybko znaleźli się chętni do realizacji zysku. Mniej spektakularny, ale także imponujący, sięgający 16 proc. wzrost zanotowały walory InterCars. To efekt informacji o szacunkowej zwyżce zysku netto spółki w czwartym kwartale o ponad 140 proc. Zapowiedź debiutu nowej wersji gry Sniper Ghost skutkowała przekraczającym 10 proc. skokiem kursy walorów CI Games. Przekraczająca 8 proc. zwyżka notowań papierów Eurocash daje pewną szansę na przełamanie trwającej od kilku lat złej passy na tym rynku. Spadkowa korekta dosięgła część średnich firm z branży przemysłowej, budowlanki, gier, transportu, banków i usług. Akcje Famuru traciły do czwartku niemal 6 proc., a spadkowa fala utrzymuje się już trzeci tydzień z rzędu. O ponad 5,5 proc. w dół szły papiery 11 bit studios. Benefit Systems cierpi z powodu pandemii i zniżkuje ponad 8 proc. ale akcje wciąż trzymają się powyżej 800 zł. Drożejące tydzień wcześniej o ponad 11 proc. papiery Budimeksu traciły do czwartku o ponad 10 proc. Sporo emocji było w przypadku notowań akcji PKP Cargo, które wahały się od 17,4 do 22,2 zł, czyli o ponad 28 proc.

Indeks najmniejszych firm rósł do czwartku o ponad 1 proc. ale na wykresie zaczyna pojawiać się niepokojąca formacja podwójnego szczytu, lokując sWIG80 jako potencjalną ofiarę własnego sukcesu, a przynajmniej sygnalizując możliwość wystąpienie spadkowej korekty, która może zatrzymać się w okolicach 17 000 pkt.

Miedź i złoto w korekcie

Żaden rajd, nawet poparty solidnymi fundamentami, nie może trwać wiecznie. W ostatnich dniach ta zasada sprawdziła się na rynku miedzi. Po wyskoku z poprzedniego tygodnia, który wyniósł notowania kontraktów terminowych na ten metal do ponad 430 centów za funt, czyli do poziomu najwyższego od prawie dziesięciu lat, do minionego czwartku traciły one niespełna 1 proc. Biorąc pod uwagę skalę wcześniejszej zwyżki, korekta nie wygląda więc na razie zbyt groźnie, ale jeśli dane makroekonomiczne będą mniej optymistyczne niż się spodziewano, ochłodzenie nastrojów może mieć poważniejszy charakter. Choć aktualne pozostają niedawne prognozy przewagi popytu na miedź nad jej podażą, nadwyżka nie musi wcale być znacząca. Warto także zwrócić uwagę, że notowania kontraktów zbliżają się do poziomu maksimum z 2011 r. Stymulacja monetarna i fiskalna robi swoje, ale lepszy byłby naturalny mechanizm rynkowy. Jest duże prawdopodobieństwo, że w przyszłym roku tempo wzrostu globalnej gospodarki będzie słabsze niż w obecnym, a więc i popyt na miedź może być niższy. Spadkowa korekta była widoczna w przypadku większości pozostałych metali przemysłowych, a notowania niektórych, na przykład cyny i niklu, zniżkowały o 4-6 proc.

Oczekiwanie na zaplanowane na miniony czwartek spotkanie przedstawicieli OPEC i państw uczestniczących w porozumieniu dotyczącym limitów wydobycia, nie podgrzało specjalnie atmosfery na rynku ropy naftowej. Wręcz przeciwnie, po sporym wzroście z poprzedniego tygodnia, w trakcie czterech minionych sesji notowania amerykańskiej WTI zniżkowały o niespełna 1 proc., ale utrzymały się na poziomie niemal 61 USD za baryłkę. Dopiero po utrzymaniu limitów wydobycia ceny poszły w górę do prawie 65 dolarów, czyli o 4,5 proc. To, co cieszy producentów surowca, jest coraz większym zmartwieniem dla państw, które najwięcej go importują i zużywają, a także generalnie z punktu widzenia przyspieszenia tempa wzrostu globalnej gospodarki. Jeśli nie będzie znaczących postępów w walce z pandemią w drugiej połowie roku, zapotrzebowanie na paliwa może powstrzymać wzrost cen ropy. Notowania europejskiego surowca typu Brent sięgały w ostatnich dniach prawie 67 USD za baryłkę i były najwyższe od czasu sprzed wybuchu epidemii koronawirusa. Notowania przekraczające 60 USD za baryłkę mogą skłaniać członków kartelu i pozostałych producentów do zwiększenie sprzedaży.

Na rynku złota trwa korekta. Głównym jej motorem są rosnące rentowności obligacji i umacniający się (choć niezbyt dynamicznie) dolar. Do czwartku kruszec taniał o ponad 1,5 proc., a więc niewiele, ale spadkowa fala trwa już ładnych kilka miesięcy, a konkretnie od sierpnia ubiegłego roku. W tym czasie spadek osiągnął 17 proc., a więc całkiem sporo, ale do ogłoszenia bessy jeszcze trochę brakuje. W środę notowania testowały poziom 1700 USD za uncję, czyli najniższy od czerwca 2020 r. Eksperci wciąż są przekonani, że złoto warto kupować, a rosnące oczekiwania inflacyjne te sugestie zdają się uwiarygadniać. Ochłodzenie nastrojów widoczne jest także na rynku pozostałych metali, zwanych szlachetnymi. Notowania srebra szły do czwartku w dół o niemal 1 proc, platyna taniała tyle samo, jedynie notowania palladu szły o prawe 1,5 proc. w górę, odreagowując wcześniejszą przecenę.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.