Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jakie procedury spółka powinna mieć wdrożone, żeby móc skutecznie reagować na zdarzenia losowe, epidemie, pandemie i inne?
Wiele organizacji w Polsce nie brało pod uwagę zagrożenia ciągłości działania, jakim jest np. epidemia czy pandemia. Ten element zawsze wydawał się firmom nierealny, zatem był pomijany przy tworzeniu procesu zachowania ciągłości działalności spółki. Teraz, gdy epidemia wystąpiła, należy przeprowadzić krótką analizę wpływu biznesowego, ocenić, jak epidemia wpływa na organizację, jakie zagrożenia są wywołane przez epidemię – np. braki personelu, braki zasobów, braki środków pieniężnych. Na tej postawie należy stworzyć krótką strategię ciągłości działania, określającą priorytety, na podstawie których budowane będą plany awaryjne, czyli plany określające, jakie działania będziemy podejmować i jak one będą się zmieniać wraz ze zmieniającą się rzeczywistością w kraju lub na świecie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
O obliczu I półrocza na rynkach w dużym stopniu zdecydował dolar - jego konsekwentne osłabienie, przypominające początek poprzedniej kadencji Trumpa, popchnęło w górę rynki wschodzące, na czym skorzystały też polskie akcje. Nasz Portfel edukacyjny notował półrocze najlepsze od... 2009 r.
Po rewelacyjnym pod względem stóp zwrotu I półroczu warszawskiej giełdy eksperci pozostają umiarkowanymi optymistami, jeśli chodzi o jej zachowanie w II połowie roku.
– Dziś być może jesteśmy świadkami odejścia od reguły „safe haven”, że jeżeli coś się dzieje, to pieniądz płynie do Stanów Zjednoczonych – mówi dr Kamil Gemra.
Sezonowość sprzyja obecnie inwestorom na warszawskiej giełdzie. Historycznie, lipiec jest bowiem jednym z najlepszych miesięcy na GPW – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
– Rynek z reguły z dwu-, trzykwartalnym wyprzedzeniem zaczyna dyskontować przyszłe zdarzenia w gospodarce, dawałoby nam to okolice lata czy też jesieni, wtedy ceny złota ponownie mogą zacząć się ożywiać – mówi Tomasz Gessner, główny analityk firmy Tavex.