Akademia Parkietu

Zatory płatnicze – praktyka spółek i UOKiK w pytaniach i odpowiedziach

Michał Bogacz, radca prawny, partner w Olesiński & Wspólnicy

Anna Czornik, radca prawny, senior associate w Olesiński & Wspólnicy

Michał Bogacz, radca prawny, partner w Olesiński & Wspólnicy

Foto: materiały prasowe

Anna Czornik, radca prawny, senior associate w Olesiński & Wspólnicy

Foto: materiały prasowe

Czy pandemia była powodem uchwalenia ustawy antyzatorowej?

Po wybuchu pandemii większość przedsiębiorców deklarowało problem z terminowymi płatnościami od kontrahentów. Temat zatorów płatniczych pojawił się na tapecie legislacyjnej jednak dużo wcześniej. Ustawa o ograniczeniu zatorów płatniczych obowiązuje już od 1 stycznia 2020 r. (tj. ponad 1,5 roku). Co więcej, ustawa w momencie wejścia w życie nie była aktem zupełnie nowym, a nowelizacją do funkcjonującej od pewnego czasu ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (obecnie o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych).

Jakie są najważniejsze założenia przepisów antyzatorowych?

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Cyber Monday: Tylko teraz roczny dostęp do parkiet.com 50% taniej
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • nie zawiera Aplikacji na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.