Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Piotr Biernacki, wiceprezes Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych
Co dyrektywa o raportowaniu niefinansowym mówi o prawach człowieka?
Dyrektywa wprowadza ramy raportowania niefinansowego i pokazuje, na jakich obszarach powinniśmy się skupić. Jednym z tych obszarów są prawa człowieka, zaraz obok kwestii społecznych, środowiskowych, pracowniczych i przeciwdziałania korupcji. Prawa człowieka są tak samo ważne jak te pozostałe obszary. W każdym z obszarów trzeba raportować polityki, które mamy, np. kodeksy etyczne. Taki kodeks musi poruszać kwestie praw człowieka, powinien być on przyjęty przez zarząd. Samo posiadanie kodeksu/polityki oczywiście nie wystarczy, trzeba ją stosować. Oprócz tego trzeba opisać funkcjonowanie tego kodeksu/polityki – w jakim stopniu on funkcjonuje i jest przestrzegany. Trzeba opisać wyniki stosowania takiej polityki np. poprzez system szkoleń, system certyfikacji, obowiązkowe szkolenia. Oczywiście to, jakie prawa człowieka chronimy szczególnie, najczęściej wynika z charakteru działalności danej spółki. Proces tworzenia kodeksu etycznego powinien się zacząć od zidentyfikowania wartości, jakimi kierujemy się w organizacji, ale musimy uwzględnić też inne aspekty – środowiskowe, antykorupcyjne, pracownicze.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Fenomenalne wzrosty banków są w większości za nami. Ich kursy będą szły bokiem albo rosły o tyle co koszt kapitału. Mam dwóch faworytów - mówi Kamil Stolarski, szef zespołu analiz giełdowych w Santander Banku.
Dynamika wzrostów na warszawskim parkiecie z I półrocza jest nie do powtórzenia, ale nadal widzę szansę na zwyżki w II półroczu – mówi Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny BM PKO BP.
Część inwestorów stwierdziła, że nie doważają Stanów, bo tam jest dziwny chaos polityczny, za to doważają resztę, która była wcześniej niedoważona, bo kapitał siedział w Stanach podczas hossy AI – mówi Daniel Kostecki, analityk CMC Markets.
Średnia wskazań maklerów mówi o tym, że w I półroczu 2025 r. udział inwestorów indywidualnych w obrotach wyniósł 13,4 proc. To wynik lepszy niż w całym 2024 r., ale branża maklerska raczej daleka jest od wielkiego entuzjazmu.
Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na GPW w I półroczu wyniósł nieco ponad 13 proc . – szacują przedstawiciele branży maklerskiej. Niby jest lepiej niż rok temu, ale potencjał nadal jest niewykorzystywany.
O obliczu I półrocza na rynkach w dużym stopniu zdecydował dolar - jego konsekwentne osłabienie, przypominające początek poprzedniej kadencji Trumpa, popchnęło w górę rynki wschodzące, na czym skorzystały też polskie akcje. Nasz Portfel edukacyjny notował półrocze najlepsze od... 2009 r.