Akademia Parkietu

Idea raportowania niefinansowego, ze szczególnym uwzględnieniem raportowania o stosowanej polityce w zakresie poszanowania praw człowieka i jej rezultatów

Pytania zadaje:

PIOTR BIERNACKI wiceprezes zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych

Odpowiada:

KATARZYNA SAREK-SADURSKA

radca prawny, partner, Kancelaria Raczkowski

Piotr Biernacki, wiceprezes Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych

Foto: materiały prasowe

Co dyrektywa o raportowaniu niefinansowym mówi o prawach człowieka?

Dyrektywa wprowadza ramy raportowania niefinansowego i pokazuje, na jakich obszarach powinniśmy się skupić. Jednym z tych obszarów są prawa człowieka, zaraz obok kwestii społecznych, środowiskowych, pracowniczych i przeciwdziałania korupcji. Prawa człowieka są tak samo ważne jak te pozostałe obszary. W każdym z obszarów trzeba raportować polityki, które mamy, np. kodeksy etyczne. Taki kodeks musi poruszać kwestie praw człowieka, powinien być on przyjęty przez zarząd. Samo posiadanie kodeksu/polityki oczywiście nie wystarczy, trzeba ją stosować. Oprócz tego trzeba opisać funkcjonowanie tego kodeksu/polityki – w jakim stopniu on funkcjonuje i jest przestrzegany. Trzeba opisać wyniki stosowania takiej polityki np. poprzez system szkoleń, system certyfikacji, obowiązkowe szkolenia. Oczywiście to, jakie prawa człowieka chronimy szczególnie, najczęściej wynika z charakteru działalności danej spółki. Proces tworzenia kodeksu etycznego powinien się zacząć od zidentyfikowania wartości, jakimi kierujemy się w organizacji, ale musimy uwzględnić też inne aspekty – środowiskowe, antykorupcyjne, pracownicze.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.