Dlaczego tak się dzieje? Rynek traktuje ostatnie ruchy BOJ jako mało "jastrzębie" uważając, że kolejne podwyżki stóp procentowych nie nastąpią szybko. A komentarze taki jak dzisiejszy ze strony Naoki Tamura, który uznawany jest za "jastrzębia" w BOJ, są tylko paliwem do tego typu działań na rynku. Zdaniem Tamury dalsze ruchy BOJ na stopach powinny być stopniowe i dopasowane do sytuacji. Tym samym polityka monetarna powinna pozostać akomodacyjna. W podobnie ostrożnym tonie wybrzmiał też sam prezes Ueda, dodając, że bank centralny jest gotów do zwiększenia zakupów obligacji, gdyby była taka potrzeba. W efekcie rynek zaczyna wątpić w to, czy w tym roku byłyby szanse na jeszcze dwie podwyżki stóp przez BOJ i przesuwa oczekiwania, co do kolejnego zacieśnienia (po tym w zeszłym tygodniu) dopiero na IV kwartał. Wydaje się, że mamy do czynienia z pewnym konfliktem w przekazie, jaki płynie ze strony BOJ do rynków, a tym co chce "przekazać" japoński rząd - dzisiaj minister Suzuki powtórzył, że władze są gotowe do interwencji na rynku jena, gdyż ten nie odzwierciedla fundamentów. Czy, zatem rejon 152 jeny za dolara rzeczywiście będzie broniony?

W środę rano dolar jest minimalnie silniejszy na szerokim rynku. Może mieć to związek z pozycjonowaniem się inwestorów pod piątkowe dane o inflacji PCE w USA w kontekście niskiej płynności w Wielki Piątek przed Wielkanocą. W kalendarzu nie mamy w zasadzie istotnych publikacji. Za nami decyzja szwedzkiego Riksbanku, który zgodnie z prognozami utrzymał stopy procentowe na poziomie 4,00 proc., oraz szacunkowe dane o inflacji CPI w Hiszpanii (w marcu nieco wyższe od szacunków były dane w relacji miesięcznej). 

USDJPY - popyt nie zaryzykuje wybicia przez 152,00?

Wspomniana bariera na USDJPY jest kluczowa z  punktu widzenia potencjalnej interwencji w obronie jena. Wprawdzie mamy mix przekazów - BOJ i japoński rząd nie grają do jednej bramki - to jednak rynek wie, że decydenci mogą przeprowadzić konkretne działania, aby pokazać swoją determinację. Przy czym niekoniecznie musi być to w kontekście poziomu 152,00. Teoretycznie dobrym momentem do takich działań może być okres zbliżającej się Wielkanocy, kiedy to płynność na rynkach będzie niska... 

Wykres dzienny USDJPY

Wykres dzienny USDJPY

DM BOŚ

Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ