Mocniejsze otwarcie tygodnia po Moody’s

Początek nowego tygodnia handlu na rynku walutowym przynosi nam mocniejszego PLN w reakcji na piątkową decyzję agencji ratingowego Moody’s

Publikacja: 15.05.2017 09:01

Konrad Ryczko

Konrad Ryczko

Foto: DM BOŚ

Polska waluta wyceniana jest przez inwestorów następująco: 4,2128 PLN za euro, 3,8532 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8456 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9613 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,318% w przypadku obligacji 10-letnich.

Początek nowego tygodnia handlu przynosi nam ok. 1-2 groszowe podbicie wycen PLN w reakcji na piątkową decyzję agencji Moody's. Zgodnie z oczekiwaniami instytucja pozostawiła rating (A2 bez zmian. Podwyższeniu uległa natomiast perspektywa oceny, która została zmieniona na stabilną z negatywnej. W raporcie czytamy, iż za decyzją stoi założenie odporności krajowej gospodarki na niekorzystne, zewnętrzne czynniki oraz spadek ryzyka w zakresie polityki fiskalnej. Doniesienia te należy traktować jako pozytywne dla PLN z uwagi na fakt, iż bazowy scenariusz zakładał utrzymanie perspektywy negatywnej. Co prawda mówiło się o potencjalnej zmianie perspektywy, jednak dopiero w kolejnych miesiącach. Poza lokalnym podbiciem wycen wpływ decyzji Moody's nie zmienia znacząco układu techniczno-fundamentalnego wokół PLN. Złoty pozostaje w trendzie aprecjacyjnym, którego dynamika uległa ograniczeniu. Uwaga inwestorów pozostaje skupiona na czynnikach zewnętrznych w postaci m.in. perspektyw polityki monetarnej FED/EBC.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy krajowe dane dot. inflacji bazowej za kwiecień (oczek. 0,7% r/r) oraz bilansu płatniczego za marzec (oczek. Deficyt -177 mln EUR w przypadku salda rach. Bieżącego). Na szerokim rynku inwestorzy skupią się na porannych danych z Chin oraz na kolejnych informacjach z Korei Północnej dot. testów rakietowych.

Z rynkowego punktu widzenia obserwujemy korektę mocniejszego otwarcia tygodnia. W szerszym ujęciu na parach x/PLN widoczne są szersze ruchu konsolidacyjne. Lokalne wsparcia wypadają na poziomach 4,1890 (EUR/PLN), 3,8128 (USD/PLN).

Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Rynki przed kluczowym raportem NFP
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Waluty
Złoty osłabł przed majówką
Waluty
Sytuacja na rynkach 30 kwietnia- dzisiaj uwaga skupi się na odczytach makro
Waluty
Złoty zaczął majówkę
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Waluty
Złoty nie straci w majówkę?
Waluty
Sytuacja na rynkach 29 kwietnia - dolar chwilowo bez kierunku?