Waluty EM pod presją ropy, PLN stabilny

Piątkowy, poranny handel na rynku walutowym nie przynosi większych zmian na wycenie polskiej waluty.

Publikacja: 26.05.2017 09:13

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: Archiwum

Warto jednak wspomnieć o spadku kursu GBP/PLN do najniższego poziomu od listopada 2016r. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,1731 PLN za euro, 3,7260 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8267 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7987 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,347% w przypadku obligacji 10-letnich.

Wydarzeniem ostatnich godzin na rynku aktywów EM jest podbicie presji podażowej wynikającej ze spadków na notowaniach ropy naftowej. OPEC zdecydował o przedłużeniu ograniczenia produkcji o 9 miesięcy (co było spodziewane) wywołując realizację zysków na kwotowaniach czarnego złota. Uderzyło to w waluty surowcowe (CAD, AUD) oraz część zestawień EM (jak np. rosyjski rubel). Wpływ na koszyk CEE pozostaje jednak ograniczony, a wyceny regionalnych walut zależeć będą w większym stopniu od zachowania wyceny dolara amerykańskiego, który zanotował ruch wzrostowy. Lokalnie brak było nowych czynników generujących impulsy do handlu – dane dot. bezrobocia za kwiecień wypadły zgodnie z konsensusem na poziomie 7,7% potwierdzając dobrą koniunkturę na krajowym rynku pracy. W szerszym ujęciu PLN pozostaje mocny, jednak ograniczenie dynamiki zwyżek wskazuje na zbliżający się scenariusz korekty, najprawdopodobniej zainicjowanej odbiciem wyceny dolara.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z rynku krajowego. Uwaga rynków pozostanie skupiona na notowaniach ropy naftowej oraz na popołudniowych danych z USA, gdzie poznamy m.in. zrewidowany odczyt PKB za I kw. oraz zamówienia na dobra trwałe za kwiecień.

Z rynkowego punktu widzenia notowania podejmują lekką próbę odreagowania z okolic wsparć na 4,17 EUR/PLN oraz 3,7150 USD/PLN. Wyjątek stanowi tutaj oczywiście GBP/PLN, gdzie obserwujemy słabszego funta na bazie spadków po danych makro.

Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Rynki przed kluczowym raportem NFP
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Waluty
Złoty osłabł przed majówką
Waluty
Sytuacja na rynkach 30 kwietnia- dzisiaj uwaga skupi się na odczytach makro
Waluty
Złoty zaczął majówkę
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Waluty
Złoty nie straci w majówkę?
Waluty
Sytuacja na rynkach 29 kwietnia - dolar chwilowo bez kierunku?