EUROSTREFA: Szef Europejskiego Banku Centralnego przemawiając we wtorek rano podczas corocznej konferencji w portugalskiej Sintrze optymistycznie wypowiedział się w temacie dalszego ożywienia gospodarki. Jednocześnie z jego ust padły sformułowania zastąpieniu tendencji deflacyjnych, reflacyjnymi. Draghi dodał jednak, że gospodarka nadal potrzebuje „znaczącego" wsparcia ze strony banku centralnego, a dostosowanie parametrów polityki do zmieniającej się rzeczywistości będzie musiało być stopniowe.
USA: Opublikowane wczoraj po południu dane nt. dynamiki zamówień na dobra trwałego użytku w maju wypadły najsłabiej od 6 miesięcy (spadek o 1,1 proc. m/m), oraz zwyżka zaledwie o 0,1 proc. m/m po wyłączeniu wpływu transportu. Agencje odnotowały też słowa Williama Dudley'a z FED, który podkreślił, że bank centralny będzie ostrożny przy procesie redukcji swojego portfela.
WIELKA BRYTANIA: Premier Theresa May podpisała w poniedziałek w imieniu Partii Konserwatywnej porozumienie z małą partią północnoirlandzkich unionistów (DUP), która ma wesprzeć jej mniejszościowy gabinet. Prasa doniosła, że May obiecała przeznaczyć z budżetu minimum 1 mld GBP na rozwój regionu Irlandii Północnej. Poparcie DUP będzie dotyczyć kwestii legislacyjnych związanych z budżetem, wotum zaufania dla rządu May, a także tematów dotyczących Brexitu
CHINY: Premier Li przemawiając na Światowym Forum Gospodarczym dał do zrozumienia, że polityka banku centralnego nie ulegnie zmianie, a rząd podtrzymuje dotychczasowe prognozy gospodarcze. Poznaliśmy też dane makro – zyski przedsiębiorstw wzrosły w maju o 16,7 proc. r/r wobec 14,0 proc. r/r odnotowanych w kwietniu.
NOWA ZELANDIA: W maju po raz trzeci z rzędu odnotowano nadwyżkę w handlu zagranicznym, choć była ona mniejsza od szacowanych 419 mln NZD i wyniosła 103 mln NZD