Kluczowe informacje z rynków:
? USA: Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł w czerwcu 95,1 pkt. przy oczekiwaniach rynkowych na poziomie 94,5 pkt.. ? Chiny: Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w czerwcu 50,4 pkt. wobec 49,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w wyliczeniach Caixin Media i Markit Economics. Na rynku oczekiwano 49,8 pkt.. ? Polska: Wskaźnik PMI dla przemysłu Polski w czerwcu wzrósł do 53,1 pkt. z 52,7 pkt. w maju i wobec prognozy 53,7 pkt. ? Hiszpania: Wskaźnik PMI dla przemysłu Hiszpanii w czerwcu wyniósł 54,7 pkt. wobec 55,4 pkt. w maju i prognozy 55,7 pkt. ? Szwajcaria: Wskaźnik PMI dla przemysłu Szwajcarii w czerwcu wzrósł do 60,1 pkt. z 55,6 pkt. w maju i wobec prognozy 56,5 pkt. ? Francja: Wskaźnik PMI dla przemysłu Francji w czerwcu wzrósł do 54,8 pkt. z 53,8 pkt. w maju i wobec prognozy na poziomie 55 pkt. ? Niemcy: Wskaźnik PMI dla przemysłu Niemiec w czerwcu wzrósł do 59,6 pkt. z 59,5 pkt. w maju i wobec prognozy na poziomie 59,3 pkt. ? Strefa Euro: Indeks PMI dla przemysłu eurolandu w czerwcu wyniósł 57,4 pkt. wobec oczekiwań na poziomie 57,3 pkt. i wobec 57 pkt. w maju. ? Wielka Brytania: Indeks PMI dla przemysłu Wielkiej Brytanii w czerwcu wyniósł 54,3 pkt. wobec oczekiwań na poziomie 56,5 pkt. i wobec 56,3 pkt. w maju.
Naszym zdaniem: Poprzedni tydzień był fatalny dla amerykańskiego dolara. Indeks BOSSAUSD dynamicznie spadał w ciągu ostatnich kilku sesji, schodząc do okolic 80,5-80,6 pkt., czyli najniższego poziomu zamknięcia od października ub.r. Niemniej, dzisiaj rano sytuacja jest znacznie lepsza, a notowania BOSSAUSD oscylują już tuż poniżej poziomu 81 pkt. Dolar wciąż tkwi w średnioterminowym trendzie spadkowym, jednak ubiegłotygodniowa zniżka doprowadziła notowania indeksu tej waluty do technicznego wsparcia, które krótkoterminowo może pomóc amerykańskiej walucie.
Wzrost wartości amerykańskiego dolara widoczny jest także na wykresie EUR/USD. Notowania eurodolara zeszły bowiem poniżej poziomu 1,14. Niewykluczone, że w najbliższych dniach przetestują one wsparcie w okolicach 1,1285-1,1286. Nie wiadomo jednak, czy lepsze nastawienie inwestorów względem dolara utrzyma się na długo ze względu na ostatnie wypowiedzi przedstawicieli innych banków centralnych (EBC, Bank Anglii, Bank Kanady) na temat możliwego zacieśniania polityki pieniężnej. Spośród kluczowych banków centralnych świata, poparcie dla ultraluźnej polityki pieniężnej deklaruje już w zasadzie tylko Bank Japonii.
W rezultacie, jeśli pozostałe banki centralne świata będą sugerowały coraz bardziej jastrzębie nastawienie, to Fed na ich tle nie będzie się już wyróżniał (tak jak to było przez wiele ostatnich miesięcy), co z kolei może mieć negatywny wpływ na wartość USD.