PLN kwotowany jest na rynku następująco: 4,2368 PLN za euro, 3,7206 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8441 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7868 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,345% w przypadku obligacji 10-letnich.
Początek nowego tygodnia nie przyniósł większych emocji na rynkach – częściowo z uwagi na relatywnie pusty kalendarz makro oraz trwający okres wakacyjny. Na większości par związanych z PLN obserwujemy kontynuację ruchów konsolidacyjnych. Wyjątek stanowi tutaj CHF/PLN, która kieruje się na południe wraz ze wzrostami na EUR/CHF. Inwestorzy na szerokim rynku czekają na wystąpienia J. Yellen przed komisjami (Senatu oraz Izby Reprezentantów), co może przynieść kolejne sugestie w zakresie terminów i kształtu ścieżki monetarnej w USA. Wycena złotego porusza się obecnie w ślad za zmianami nastrojów na szerokim rynku, stąd zarówno w przypadku EUR/USD jak i koszyka PLN należy się skupiać przede wszystkim na sygnałach z EBC/FED. Lokalne dane (jak dzisiejsza inflacja) zostaną najpewniej zepchnięte na dalszy plan.
W trakcie dzisiejszej sesji GUS poda finalne dane dot. wskaźnika CPI za czerwiec. Zgodnie ze wskazaniem wstępnym rynek spodziewa się dynamiki na poziomie 1,5% r/r wobec 1,9% uprzednio. Na szerokim rynku warto bliżej przyjrzeć się popołudniowym wystąpieniom przedstawicieli FED.
Z rynkowego punktu widzenia notowania związane z PLN kontynuują ruchy konsolidacyjne. Wyjątek stanowi tutaj para CHF/PLN (podążająca w ślad za słabością CHF na EUR/CHF) i kierująca się w stronę strefy wsparcia na 3,8050-3,8320 PLN. Konrad Ryczko
Analityk Makler Papierów Wartościowych