Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Impuls do aprecjacji funta dał już w czwartek dosyć jastrzębi komunikat po posiedzeniu Komitetu Polityki Pieniężnej Banku Anglii. W piątek inwestorzy dostali zaś kolejny sygnał, by kupować brytyjską walutę. Gertjan Vlieghe, członek władz Banku Anglii, uznawany za czołowego gołębia, stwierdził, że nadchodzące miesiące mogą być odpowiednim momentem na podwyżkę stóp procentowych.
– Słowa Vlighego zwiększają oczekiwania na rynku, że w listopadzie dojdzie do podwyżki stóp procentowych. Trzeba jednak zadać pytanie: dlaczego Bank Anglii nie podwyższył stóp już we wrześniu, skoro tylu członków Komitetu Polityki Pieniężnej widzi argumenty za podwyżką? Mogą być dwa wytłumaczenia tego. Jednym jest to, że Bank Anglii nie zdołał za pomocą odpowiedniej komunikacji przygotować rynku na podwyżkę. Drugim wytłumaczeniem może być to, że Bank Anglii jednocześnie „chce mieć ciastko i zjeść ciastko", czyli wygenerować efekt podobny jak przy zacieśnianiu polityki pieniężnej bez zmieniania stóp - twierdzi Allan Monks, ekonomista z banku JPMorgan Chase.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Złoty w piątek notował symboliczne zmiany. Większe emocje powinny pojawić się w przyszłym tygodniu.
Indeks dolara wznawia spadki po przyjęciu przez Kongres USA przełomowej ustawy fiskalnej Donalda Trumpa. Dodatkowe 3,4 biliona dolarów deficytu i długofalowe skutki zmian w polityce socjalnej generują obawy o stabilność gospodarczą USA, a nadchodzące cła wspierają odpływ kapitału do bezpiecznych rajów walutowych.
Dzisiaj Amerykanie obchodzą Dzień Niepodległości i aktywność na rynkach będzie generalnie mniejsza. Nie oznacza to jednak, że będzie nudno.
W piątkowy poranek złoty notował niewielkie zmiany. Może tak być przez cały dzień, tym bardziej że wolne mają dzisiaj inwestorzy w Stanach Zjednoczonych.
Dzisiejszy kalendarz jest bardzo napięty, ponieważ dane o zatrudnieniu w USA zostaną opublikowane dzień wcześniej ze względu na zamknięcie rynków amerykańskich w piątek z okazji święta 4 lipca. Co więcej, inwestorzy poznają kluczowe dane PMI z Europy oraz USA, dane ISM z USA, a także najnowsze komentarze Prezesa Glapińskiego w sprawie stóp procentowych.
Nieoczekiwana decyzja Rady Polityki Pieniężnej pogłębiła środową przecenę krajowej waluty.