Nowozelandzki dolar najsłabszy od 5 miesięcy

Kluczowe informacje z rynków:

Publikacja: 10.05.2018 11:19

Dorota Sierakowska analityk, DM BOŚ

Dorota Sierakowska analityk, DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Nowa Zelandia: RBNZ pozostawił stopy procentowe w Nowej Zelandii na niezmienionym poziomie. Główna stopa wynosi wciąż 1,75%. 

Japonia: Saldo rachunku bieżącego w Japonii w marcu znalazło się na poziomie 3122,3 mld JPY wobec oczekiwań zakładających 3010 mld JPY. 

Chiny: Inflacja CPI w Chinach w kwietniu wyniosła 1,8% rdr (wobec oczekiwań 1,9% rdr), natomiast inflacja PPI znalazła się na poziomie 3,4% rdr (przy oczekiwaniach zakładających 3,5% rdr).

Rumunia: Bilans handlu zagranicznego w Rumunii w marcu wyniósł -1,057 mld EUR. 

Węgry: Bilans handlu zagranicznego na Węgrzech w marcu wyniósł 558 mln EUR. 

Czechy: Inflacja CPI w Czechach w kwietniu wyniosła 0,3% w ujęciu mdm oraz 1,9% w ujęciu rdr. Obie wielkości były wyższe od oczekiwań. 

Wielka Brytania: Dynamika produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii w marcu wyniosła 0,1% w ujęciu mdm (zgodnie z oczekiwaniami) oraz 2,9% w ujęciu rdr (mniej od oczekiwań, zakładających 3,1% rdr).

Wielka Brytania: Bilans handlu zagranicznego w marcu znalazł się na poziomie -12,3 mld GBP wobec oczekiwań -11,25 mld GBP i wcześniejszego odczytu na poziomie -10,4 mld GBP.

Naszym zdaniem: Wczoraj wieczorem w centrum uwagi inwestorów na rynkach walutowych znajdowała się Nowa Zelandia. O  godzinie 23.00 polskiego czasu opublikowana została bowiem decyzja RBNZ dotycząca stóp procentowych w tym kraju. Trudno mówić o zaskoczeniu – bank centralny Nowej Zelandii zachował się dokładnie tak jak oczekiwano, pozostawiając główną stopę procentową na niezmienionym, rekordowo niskim, poziomie (1,75%).

RBNZ zaskoczył jednak czymś innym – a mianowicie, gołębim wydźwiękiem wypowiedzi prezesa Adriana Orr'a, który ocenił, że następnym ruchem banku może być zarówno podwyżka, jak i cięcie stóp procentowych w Nowej Zelandii. Tym samym, retoryka nowego szefa RBNZ odbiegała od stanowiska jego poprzedników, opowiadających się wyraźniej za zacieśnianiem polityki monetarnej w tym kraju. Orr zaznaczył, że gospodarka Nowej Zelandii radzi sobie dobrze pod kątem wzrostu gospodarczego czy stopy bezrobocia, jednak przypomniał, że inflacja porusza się wciąż na uparcie niskim poziomie – i to ten ostatni czynnik sprawia, że szef banku centralnego ostrożnie podchodzi do kwestii ewentualnego zacieśniania polityki monetarnej.

Dla nowozelandzkiego dolara decyzja RBNZ i komunikat ze strony szefa tej instytucji oznaczały kontynuację przeceny – dzisiaj rano kurs NZD/USD otarł się nawet o poziom 0,69, jednak później odbił w górę do okolic 0,6930-0,6940. To najniższy poziom kursu od pięciu miesięcy.

Wykres dzienny NZD/USD

Wykres dzienny NZD/USD

Foto: DM BOŚ

Tymczasem dzisiaj w centrum uwagi inwestorów będą najprawdopodobniej dane dotyczące inflacji w Stanach Zjednoczonych. Zbyt niski jej poziom jest od dłuższego czasu problemem dla Fed, który kontynuuje zacieśnianie polityki monetarnej w USA. W obliczu oczekiwania na dane, dzisiaj rano dostrzegalne jest odreagowanie spadkowe amerykańskiego dolara – delikatnie w górę odbijają m.in. notowania eurodolara.

Wykres dzienny EUR/USD

Wykres dzienny EUR/USD

Foto: DM BOŚ

Dorota Sierakowska Analityk Dom Maklerski BOŚ S.A.

Waluty
Rynki przed kluczowym raportem NFP
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Waluty
Złoty osłabł przed majówką
Waluty
Sytuacja na rynkach 30 kwietnia- dzisiaj uwaga skupi się na odczytach makro
Waluty
Złoty zaczął majówkę
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Waluty
Złoty nie straci w majówkę?
Waluty
Sytuacja na rynkach 29 kwietnia - dolar chwilowo bez kierunku?