Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2643 PLN za euro, 3,5674 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,5656 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8366 PLN w zakresie funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,237% w przypadku obligacji 10-letnich.
Początek nowego tygodnia obrotu na rynku FX przynosi nieco słabszego dolara, głównie za sprawą lekkich spadków amerykańskich rentowności. W dalszym ciągu jednak ruchy te noszą znamiona lokalnych realizacji zysków na USD, a nie fundamentalnej zmiany nastawienia inwestorów. Nastroje wokół dolara oraz walut rynków wschodzących pozostaną najpewniej kluczowym czynnikiem kreującym nastroje również na PLN, podczas gdy krajowe publikacje i wydarzenia pełnią rolę tła. W rozpoczynającym się tygodniu otrzymamy ciekawy kalendarz lokalnych publikacji makro z m.in. wtorkowym odczytem (wst.) dynamiki PKB za I kw. oraz środową RPP. Na szerokim rynku warto śledzić publikacje makro z USA i Europy, ponadto USA i Chiny otworzą kolejną rundę negocjacji handlowych (wizyta Liu He'na w Waszyngtonie). Regionalnym czynnikiem ryzyka dla rynków w Europie są Włochy i potencjalny zaskakujący scenariusz polityczny z możliwym bezpartyjnym kandydatem na premiera.
W trakcie dzisiejszej sesji NBP poda dane dot. bilansu płatniczego za marzec. Ponadto GUS zaprezentuje informacje dot. obrotów towarowych w handlu zagranicznym w terminie styczeń-marzec. Na szerokim rynku mamy dzień z wystąpieniami przedstawicieli EBC (m.in. P.Praet, B. Coeure).
Z rynkowego punktu widzenia początek tygodnia nie przynosi większych zmian na parach PLN sygnalizując potencjalny scenariusz lokalnych konsolidacji. EUR/PLN oscyluje w zakresie 4,2450 PLN – 4,2850 PLN.
Konrad Ryczko