Odbicie na EUR/USD pozwoliło odreagować złotemu

Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie mocniejszego PLN po wczorajszym, dynamicznym odbiciu na bazie odreagowania na EUR/USD.

Publikacja: 17.05.2018 08:00

Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ

Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ

Foto: DM BOŚ

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2655 PLN za euro, 3,6071PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,6081 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8878 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,29% w przypadku papierów 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku FX przyniosło odbicie na wycenie EUR/USD, który przejściowo przetestował okolice 1,1759 USD. Kolejne godziny przyniosły już jednak słabszego USD, co dynamicznie wykorzystał popyt na walutach EM. W przypadku złotego obserwowaliśmy dynamiczną korektę wzrostową z okolic 3,6485 USD/PLN do 3,60 PLN. Również na EUR/PLN obserwowaliśmy 3-4 gr ruch korygujący ostatnie wzrostowy. Potwierdza to wyraźnie scenariusz, iż zachowanie PLN jest obecnie stricte związane z nastrojami na szerokim rynku. Mocniejszy dolar=słabsze zachowanie walut EM, w tym PLN. Lokalnie warto wspomnieć o zakończonym posiedzeniu RPP – z oczekiwanym brakiem zmiany stóp. Sama konferencja po posiedzeniu nie przyniosła większych zaskoczeń – Glapiński wykazuje przywiązanie do scenariusza stabilizacji stóp nawet do 2020r., a sama RPP nie wykazuje zaniepokojenia sytuacją inflacyjną i rynkiem pracy. Ciekawiej jest za to na szerokim rynku, gdzie wczoraj pojawił się nowy wątek dot. Włoch. Poza politycznym „patem" pomiędzy Ruchem 5 Gwiazd i Ligą pojawiły się doniesienia, iż partie planują zwrócić się do ECB o darowanie Włochom 250 miliardów euro długu. W szerszym ujęciu wydaje się, iż rynek może próbować rozegrać mocniejszą korektę wzrostową na EUR/USD, co byłoby korzystne dla walut EM, w tym PLN.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. Szeroki kalendarz makro na dziś zawiera głównie popołudniowy pakiet danych z USA, gdzie poznamy m.in. odczyt Philly Fed, wnioski o zasiłek oraz wskazania indeksu CB.

Z rynkowego punktu widzenia EUR/PLN podtrzymuje scenariusz konsolidacji w zakresie 4,2450-4,2850 (4,29). Podczas gdy USD/PLN sygnalizuje wyczerpanie się lokalnego impulsu wzrostowego – tutaj jednak tradycyjnie kluczową rolę odgrywać będzie zachowanie USD na szerokim rynku.

Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Rynki przed kluczowym raportem NFP
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Waluty
Złoty osłabł przed majówką
Waluty
Sytuacja na rynkach 30 kwietnia- dzisiaj uwaga skupi się na odczytach makro
Waluty
Złoty zaczął majówkę
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Waluty
Złoty nie straci w majówkę?
Waluty
Sytuacja na rynkach 29 kwietnia - dolar chwilowo bez kierunku?