Próba umocnienia PLN, uwaga inwestorów kieruje się na banki centralne

Początek tygodnia na rynku FX przynosi lekkie odreagowanie na EUR/USD oraz próbę rozegrania odbicia na PLN.

Publikacja: 04.06.2018 08:00

Konrad Ryczko, analityk Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska

Konrad Ryczko, analityk Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska

Foto: DM BOŚ

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3006 PLN za euro, 3,6792 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7336 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9248 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,228% w przypadku obligacji 10-letnich.

Początek nowego tygodnia na rynku walutowym przynosi nieznacznie mocniejszego PLN i próbę odreagowania z okolic 4,3150-4,3370 EUR/PLN. Globalne rynki odetchnęły z ulgą po tym jak we Włoszech udało się powołać długo wyczekiwany (blisko 90 dni) rząd, co ograniczyło ryzyka z związane z potencjalnymi przyspieszonymi wyborami. W konsekwencji uwaga inwestorów ponownie kieruje się na tematy związane z perspektywami polityki monetarnej kluczowych instytucji. Piątkowe, relatywnie dobre dane z amerykańskiego rynku pracy odebrane zostały jako potwierdzenie dla kolejnej podwyżki ze strony FED. W przypadku realizacji takiego scenariusza będziemy najpewniej obserwować również podbicie presji na EBC. Lokalnie wydaje się, iż odbicie PLN musiałoby mieć miejsce przy lepszych nastrojach na większości walut EM – krajowe czynniki od dłuższego czasu pozostają w tle. Teoretycznie ostatnie odczyty wypadają dobrze, jednak dane dot. PKB za I kw. odebrane zostały jako sygnał, iż zbliżamy się do lokalnego szczytu koniunkturalnego. Równocześnie brak jest czynnika wspierającego w postaci perspektyw monetarnych – w ostatnich minutes pojawiło się nawet stwierdzenie dopuszczające scenariusz obniżki stóp jako pierwszego ruchu na stopach w 2019r.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji z rynku krajowego. Globalny kalendarz na dziś zawiera m.in. wskazanie europejskiego indeksu Sentix czy zamówienia na dobra trwałe z USA.

Z rynkowego punktu widzenia obserwujemy poranne próby umocnienia PLN. Wszystko klasycznie zależy od EUR/USD niemniej widoczna jest przestrzeń do spadków na parach EUR/PLN 4,28 PLN, USD/PLN 3,61 PLN. Ruch ten miałby jednak charakter głównie techniczny, gdyż szersze nastroje wokół PLN pozostają raczej negatywne.

Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Rynki przed kluczowym raportem NFP
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Waluty
Złoty osłabł przed majówką
Waluty
Sytuacja na rynkach 30 kwietnia- dzisiaj uwaga skupi się na odczytach makro
Waluty
Złoty zaczął majówkę
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Waluty
Złoty nie straci w majówkę?
Waluty
Sytuacja na rynkach 29 kwietnia - dolar chwilowo bez kierunku?