Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2810 PLN za euro, 3,6467 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,6886 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8709 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,297% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny obrotu na rynku walutowym przyniosły nam podbicie notowań dolara w oczekiwaniu na dzisiejszy FED. Mocniejszy dolar zwyczajowo doprowadził do lekkich spadków na walutach EM, w tym PLN Sama decyzja FOMC odnośnie podwyżek stóp wydaje się być już w cenach – ewentualna reakcja rynku zależeć będzie od dalszej projekcji ścieżki monetarnej i stanowiska decydentów odnośnie danych makro. Ponadto wydaje się, iż większy potencjał wygenerowania rynkowej zmienności będzie jednak posiadał czwartkowy EBC. Lokalnie brak jest nowych impulsów do handlu – wycena PLN jest wyraźnie zależna od zachowania rynków bazowych. Teoretycznie ostatnia RPP (wraz z możliwą niższą ścieżką inflacyjna) zasugerowała raczej podbicie lekkiej presji podażowej jednak wydaje się, iż inwestorzy nie przywiązują obecnie większej uwagi do wydarzeń krajowych.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane dot. bilansu płatniczego, gdzie rynek spodziewa się deficytu na poziomie -250 mln EUR. Kluczowym wydarzeniem środowego handlu będzie jednak FED o godz. 20:00. Z rynkowego punktu widzenia EUR/PLN kontynuuje ruchy konsolidacyjne w zakresie 4,26-4,28 PLN. USD/PLN odreagował z okolic strefy wsparcia na 3,60-3,61 PLN. Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.