EUR/PLN najwyżej od marca '17

Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie lekkiej presji podażowej na PLN wraz z podbiciem awersji do ryzyka wśród inwestorów.

Publikacja: 26.06.2018 07:50

Konrad Ryczko, analityk Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska

Konrad Ryczko, analityk Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska

Foto: DM BOŚ

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3460 PLN za euro, 3,7094 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7601 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9282 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,218% w przypadku obligacji 10-letnich.

Początek tygodnia na rynkach przyniósł podbicie awersji do ryzyka wśród inwestorów wraz z kolejnymi informacjami z administracji USA. Napięcia handlowe na linii USA – Chiny/UE zdają się pogłębiać, a sytuacji nie pomagają sprzeczne sygnały płynące z Białego Domu. S. Mnuchin sugerował, iż ograniczenia inwestycji bedą dotyczyło każdego kto chce „wykraść „ technologię USA. P. Navarro stwierdził jednak, że ww. ruchy mają dotyczyć tylko Chin. Ryzyka dla globalnego wzrostu powodują, iż inwestorzy kierują się w stronę bardziej bezpiecznych aktywów jak np. japoński jena, co szkodzi walutom EM oraz giełdom. Z punktu widzenia PLN presja na spadki widoczna jest głównie wobec euro, gdzie kwotowania EUR/PLN znalazły się najwyżej (okolice 4,3490 PLN) od marca 2017r. Spadki na PLN powiązane są jednak z generalnymi nastrojami wokół EM czy koszyka CEE, gdzie Węgierski forint zbliża się do rekordowo słabych poziomów wobec EUR, a korona czeska testuje 8-miesięczne minima.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. MF poda dane dot. spodziewanej podaży długu na czwartkową aukcję, a RPP odbędzie jednodniowe posiedzenie. Na szerokim rynku warto bliżej przyjrzeć się serii danych z USA, gdzie otrzymamy m.in. odczyt z rynku nieruchomościowego (S&P/Case-Shiller) czy wskazanie indeksu CB.

Z rynkowego punktu widzenia próba wybicia EUR/PLN powinna napotkać opór w okolicach 4,40 PLN. Tym bardziej, iż na pozostałych parach presja podażowa jest raczej ograniczona. W dalszym ciągu kluczową rolę pełnią oczywiście nastroje i wydarzenia powiązane z rynkami bazowymi.

Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Rynki przed kluczowym raportem NFP
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Waluty
Złoty osłabł przed majówką
Waluty
Sytuacja na rynkach 30 kwietnia- dzisiaj uwaga skupi się na odczytach makro
Waluty
Złoty zaczął majówkę
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Waluty
Złoty nie straci w majówkę?
Waluty
Sytuacja na rynkach 29 kwietnia - dolar chwilowo bez kierunku?