EUR/PLN blisko 4,31 PLN, RPP w kalendarzu

Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi podtrzymanie próby lekkiej korekty ostatnich wzrostów na PLN.

Publikacja: 11.07.2018 07:27

Konrad Ryczko, analityk Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska

Konrad Ryczko, analityk Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska

Foto: DM BOŚ

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3195 PLN za euro, 3,6848 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7128 PLN względem franka szwajcarskiego, 4,8829 PLN w zestawieniu z brytyjskim funtem. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,231% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny obrotu na rynku FX przyniosły lekkie schłodzenie nastrojów po informacjach, iż USA planują kolejne cła i taryfy na towary z Chin ( o wartości 200 mld USD). Reprezentant Stanów Zjednoczonych do spraw Handlu Robert Lighthizer poinformował, że na dobra importowane z Chin zostaną nałożone dodatkowe, 10-procentowe cła. Pierwszą reakcją rynku są spadki m.in. na chińskim juanie, co podbija scenariusz korekty ostatniego umocnienia walut EM. Lokalnie EUR/PLN konsoliduje nad 4,31 PLN, po dynamicznym spadku z 4,41 PLN. W szerszym ujęciu wycena PLN pozostaje pod wpływem nastrojów wokół walut EM i zachowania dolara. Powrót tematu tzw. „wojen handlowych" może krótkoterminowo schłodzić nastroje, niemniej wydaje się, iż inwestorzy zaczynają reagować na kolejne doniesienia w coraz mniejszym stopniu.

W trakcie dzisiejszej sesji RPP podejmie decyzję odnośnie stóp procentowych w Polsce. Nikt nie spodziewa się ich zmiany z aktualnych 1,5% w zakresie stopy referencyjnej. Również sama konferencja po posiedzeniu (16:00) nie powinna przynieść większych zaskoczeń, gdyż Rada od dawna prezentuje stosunkowo gołębie nastawienie wait&see. Ponadto na szerokim rynku warto bliżej przyjrzeć się m.in. inflacji z USA, wystąpieniu M. Draghiego czy inflacji w Czechach.

Z rynkowego punktu widzenia EUR/PLN po teście okolic 4,31 PLN przeszedł w stan lokalnej stabilizacji. Od góry kurs ograniczany jest okolicami 4,3370 PLN. Również USD/PLN konsoliduje w zakresie 3,66-3,70 PLN, czekają na większe zmiany na rynkach bazowych.

Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Kursy walut. Złoty korzysta ze słabości dolara
Waluty
Fed utrzymuje dotychczasowe stanowisko
Waluty
Piłka po stronie RPP
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Waluty
Kurs złotego stabilny przed majówką
Waluty
Inflacja w Polsce odbija, ale zgodnie z oczekiwaniami