Złoty pod presją, Turcja dyktuje nastroje na EM

Początek nowego tygodnia handlu przynosi podtrzymanie słabszych nastrojów wokół PLN oraz szerokiego koszyka EM z uwagi na sytuację w Turcji.

Publikacja: 13.08.2018 07:59

Konrad Ryczko, analityk Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska

Konrad Ryczko, analityk Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska

Foto: DM BOŚ

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3085 PLN za euro, 3,7896 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7782 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7748 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,162% w przypadku obligacji 10-letnich.

Poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie nerwowości wokół Turcji, gdzie wycena liry pogłębiła historyczne minima (aktualnie okolice 7,12 USD/TRY). W poprzednim tygodniu na rynku mówiło się, iż okolice powyżej 7 TRY za dolara mogą doprowadzić do szybkiego wywrócenia się tamtejszego sektora bankowego. Sam EBC sygnalizował zagrożenia związane z ekspozycją banków włoskich, hiszpańskich oraz francuskich na sytuację w Turcji – nie dziwi więc, iż wraz ze spadkiem liry obserwujemy również dalszą zniżkę eurodolara (pogłębianie 13-miesięcznych minimów). Inwestorzy zajmują defensywnie stanowiska transferując kapitały m.in. w kierunku japońskiego jena, który zyskuje 0,6%. Ww. otoczenie jest oczywiście niekorzystne dla złotego, gdzie podtrzymanie presji podażowej zbliża nas do okolic 3,8213 za franka oraz 3,80 wobec dolara. Strona turecka deklaruje przygotowanie planu stabilizacji kursu TRY, jednak z uwagi na ostatnie sugestie T. Erdogana dot. woli Allaha czy konieczności wymiany dewiz przez gospodarstwa domowe należy podchodzić do tego z lekkim dystansem. Czekamy jednak na ruch CBRT. Z punktu widzenia PLN oraz walut EM czekamy na złapanie lokalnego punktu równowagi na lirze – dość powszechnym jest, iż w przypadku większej wyprzedaży walut EM spada na rynku płynność co doprowadza do skokowego podbicia zmienności.

W trakcie dzisiejszej sesji uwaga rynków skupiona będzie na Turcji i zachowaniu liry. W tle mamy pakiet danych z Chin (m.in. kredyty) oraz odczyt bilansu płatniczego dla Polski za czerwiec, gdzie w przypadku salda rach. bieżącego oczekiwany jest deficyt -476 mln EUR.

Z rynkowego punktu widzenia kursy związane z PLN znajdują się przy newralgicznych oporach wobec franka oraz dolara. Przekroczenie 3,8210 CHF/PLN oznaczałoby otwarcie na ok. 6-10 gr ruch w górę.

Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Dolar mocno zyskuje na koniec tygodnia
Waluty
Złoty pozostaje mocny do końca dnia
Waluty
Jen traci przed decyzją BoJ
Waluty
Złoty słabszy. Analitycy: Nie ma się czym martwić
Waluty
Fatalne dane z polskiego przemysłu ciążą złotemu
Waluty
Kurs złotego znów złapał wiatr w żagle