WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Premier May planuje dzisiaj wieczorem kolację z liderami państw NATO, a jutro spotkanie z prezydentem Francji, Emmanuelem Macronem, gdzie według mediów będzie zabiegać o poparcie swojego projektu ustawy Brexitowej, którą planuje poddać pod obrady rządu najwcześniej w sobotę. Tymczasem dzisiaj agencja Reuters podała powołują się na unijne źródła, że Bruksela chciałaby lepiej zabezpieczyć swoje interesy na wypadek scenariusza w którym Wielka Brytania dłużej korzysta z dobrodziejstw wspólnego rynku poprzez utrzymywanie unii celnej.
NOWA ZELANDIA: RBNZ na zakończonym wczoraj wieczorem posiedzeniu zgodnie z oczekiwaniami nie zmienił stóp procentowych (1,75 proc.), a z komunikatu wypadło sformułowanie o tym, że mogą one wzrosnąć, lub spaść. Przyszły ruch uzależniono od danych makro, które zostały zrewidowane w górę dla inflacji, chociaż RBNZ dodał, że jest to wynikiem zmian cen paliw, a obniżone w dół dla wzrostu gospodarczego, co uzasadniono ryzykiem związanym z wojnami handlowymi. Prognozy dotyczące stóp procentowych przedstawione przez Bank nie sugerują ich zmiany do końca 2020 r.
CHINY: Bilans handlowy wskazał wzrost nadwyżki w październiku do 34 mld USD z 31,7 mld USD (szacowano 35 mld USD). Dynamika eksportu przyspieszyła do 15,6 proc. r/r z 14,5 proc. r/r (szacowano 11,0 proc. r/r), a importu do 21,4 proc. r/r z 14,3 proc. r/r (oczekiwano 14,0 proc. r/r). Wskazuje się jednak, że może być to wynik zwiększenia zamówień przed wejściem kolejnej rundy wyższych ceł w handlu z USA. Niemniej nadwyżka z USA zmalała do 31,78 mld USD z 34,13 mld USD.
EUROSTREFA: Zdaniem Komisji Europejskiej wzrost gospodarczy w strefie euro w tym roku wyniesie 2,1 proc., w przyszłym 1,9 proc., a w 2020 r. będzie to 1,7 proc. W przypadku Włoch KE widzi w tym roku wzrost na poziomie 1,1 proc., w przyszłym 1,2 proc., oraz 1,3 proc. w 2020 r., co jest rewizją wobec wcześniejszej ścieżki prognoz. Brukselscy urzędnicy widzą też ryzyko w postaci narastania deficytu budżetowego, który w tym roku ma wynieść 1,9 proc. PKB, w przyszłym aż 2,9 proc. PKB, a w 2020 r. naruszyć barierę 3,0 proc. PKB i osiągnąć 3,1 proc. PKB. – to więcej, niż oczekuje włoski rząd. Zadłużenie Włoch ma utrzymać się na poziomie zbliżonym do 131 proc. PKB przez kolejne lata do 2020 r.
Opinia: Dolar jeszcze wczoraj po południu zdołał wymazać straty poniesione po opublikowaniu wyników wyborów do Kongresu, które wskazały na wygraną Demokratów w Izbie Reprezentantów. Sesja w Azji potwierdziła ten trend, a amerykańska waluta zyskuje także w pierwszych godzinach sesji europejskiej. Nieznacznie cofnęły się rentowności 10-letnich obligacji rządu USA (3,22 proc.), a Wall Street odnotowała dalsze wzrosty. Inwestorzy w Europie są już jednak bardziej powściągliwi – niemiecki DAX lekko się cofa i w efekcie nie udało się przetestować szczytu z 2 listopada na poziomie 11681 pkt.