USA / FED: Rezerwa Federalna po raz czwarty w tym roku podniosła wczoraj stopy procentowe (przedział stopy funduszy federalnych wynosi teraz 2,25-2,5 proc.). W przedstawionych projekcjach (wykres dot-plot) doszło do korekty – mediana obniżyła się z trzech podwyżek do dwóch (2,875 proc. wobec 3,125 proc. wcześniej), ale w 2020 r. nadal możliwa jest jedna podwyżka. Mediana dla długiego terminu spadła do 2,8 proc. z 3,0 proc. W efekcie w komunikacie FED nadal wspomina o „potrzebie dalszych podwyżek", chociaż dodaje słowo „pewnych" (lepsze tłumaczenie byłoby „jakieś podwyżki"), utrzymuje informację o zbilansowanych ryzykach, ale dodaje, że będzie monitorował sytuację w globalnej gospodarce. Na konferencji prasowej Jerome Powell brzmiał „ostrożnie", ale nie „gołębio" – uwagę zwraca zdanie, że mediana dla podwyżek z wykresu pl-dot nie jest konsensusem FED (to oczywiste, ale dobrze, że szef FED o tym wspomniał), a wśród członków FED są różnice w ocenie sytuacji i jej perspektyw.
EUROSTREFA / WŁOCHY: Wczoraj unijny komisarz Dombrovskis potwierdził, że KE porozumiała się z Włochami odnośnie przyszłorocznego budżetu (deficyt na poziomie 2,04 proc. PKB) i nie będzie podejmować procedury przeciwko temu krajowi, chociaż deficyt jest nieco powyżej 2,00 proc. PKB.
JAPONIA: Bank Japonii na zakończonym dzisiaj rano posiedzeniu nie zmienił parametrów polityki, a także treści komunikatu. Główna stopa pozostaje na poziomie -0,1 proc., roczny limit dla program skupu aktywów to nadal 80 bln JPY, a rentowności obligacji 10-letnich będą utrzymywane wokół zera. Przyznano, że gospodarka rośnie powoli, co zmniejsza perspektywy szybkiego dojścia do celu i tym samym stopy procentowe pozostaną na bardzo niskim poziomie przez dłuższy czas.
AUSTRALIA: W nocy napłynęły dane z rynku pracy za listopad. Stopa bezrobocia wzrosła z 5,0 proc. do 5,1 proc., w gospodarce przybyło 37 tys. nowych etatów (szacowano 20 tys.), ale to zasługa wzrostu „niepełnych" etatów (o 43,3 tys.) wobec spadku „pełnych" o 6,4 tys.
NOWA ZELANDIA: Jeszcze wczoraj późnym wieczorem poznaliśmy dane nt. dynamiki PKB za III kwartał, które wypadły gorzej od prognoz. Gospodarka rosła w tempie 0,3 proc. k/k i 2,6 proc. r/r wobec szacowanych 0,6 proc. k/k i 2,8 proc. r/r. Nie pomaga rewizja w górę danych za II kwartał do 1,1 proc. k/k i 3,2 proc. r/r. Rynek stopy procentowej zaczyna wyceniać możliwość cięcia stóp przez RBNZ w przyszłym roku.