AUSTRALIA / WĘGIEL / RBA: Chiny zdementowały wczorajsze plotki z australijskiego portu Dalian, jakoby miało dojść do drastycznego ograniczenia importu australijskiego węgla. Zdaniem szefa chińskiego MSZ chodzi jedynie o kontrole jakości sprowadzanego towaru. Wcześniej te spekulacje podważali też australijscy decydenci. Agencje cytują dzisiaj też wypowiedzi szefa RBA w parlamencie, gdzie zeznawał przed Komisją ds. Ekonomicznych Izby Reprezentantów – Philip Lowe dał do zrozumienia, że nie widzi obecnie mocnych przesłanek do cięcia stóp procentowych, a perspektywy dla gospodarki są bardziej zbilansowane, niż pół roku temu. Głos zabrał też jego zastępca (Debelle), który wykluczył możliwość wdrożenia programu QE.
USA / CHINY / ROZMOWY HANDLOWE: Prezydent Donald Trump ma spotkać się w piątek o godz. 20:30 z chińskim wicepremierem Liu He, który szefuje zespołowi chińskich negocjatorów, podał wczoraj wieczorem Bloomberg powołując się na źródła. Tymczasem Sekretarz Stanu Mike Pompeo stwierdził, że w rozmowach widać „prawdziwy postęp".
NOWA ZELANDIA / RBNZ: Zastępca szefa RBNZ (Bascand) wyraził obawę, że wzrost wymogów kapitałowych dla banków komercyjnych mógłby prowadzić do cięcia stóp procentowych, gdyby okazało się, że przekłada się do na zaostrzenie warunków kredytowych i negatywnie wpływa na gospodarkę.
KANADA / BOC: Szef Banku Kanady (Stephen Poloz) przyznał wczoraj wieczorem, że nie ma pośpiechu z zaostrzaniem polityki (do neutralnego poziomu stóp), a przyszła ścieżka stała się „mocno niepewna". Dodał, że przyszłe ruchy będą zależeć od danych gospodarczych. To zmniejszyło szanse na ruch podczas posiedzenia 6 marca. BREXIT: Pojawiają się spekulacje podważające wcześniejsze „zapowiedzi" ponownego poddania w przyszłym tygodniu pod głosowanie w Izbie Gmin wypracowanego przez rząd May porozumienia rozwodowego z UE. Tymczasem The Guardian doniósł, że nawet 25 członków rządu mogłoby poprzeć poprawkę wymuszającą działania mające na celu uniknięcie „bezumownego" Brexitu po 29 marca. Tymczasem szef unijnych negocjatorów Michel Barnier przyznał, że jest coraz bardziej zaniepokojony sytuacją, której wynikiem może być „chaotyczny" rozwód z UE.
SZWECJA: Opublikowane dzisiaj zapiski z posiedzenia Riksbanku w lutym wskazały na rosnącą „niepewność" odnośnie warunków gospodarczych, a członkowie tego gremium zgadzali się co do tego, że polityka monetarna powinna być „ostrożna".