WIELKA BRYTANIA / BREXIT: We wtorek odbędzie się kolejna runda ponadpartyjnych rozmów pomiędzy torysami, a laburzystami. Wczoraj lider Partii Pracy stwierdził, że Partia Konserwatywna nie chce wyjść poza swoje „czerwone linie". Z kolei ze środowiska premier napłynęły sygnały, że May miała złożyć konkretne propozycje, ale nie było tam unii celnej, o której spekulowano wcześniej. Miałaby się jednak ona skłaniać w stronę możliwości przeprowadzenia tzw. referendum ratyfikacyjnego. Wcześniej rzecznik rządu stwierdził, że Wielka Brytania powinna mieć możliwość prowadzenia niezależnej polityki handlowej i strony biorące udział w negocjacjach nad porozumieniem dotyczącym Brexitu, powinny mieć tego świadomość. Tymczasem na dzień przed jutrzejszym szczytem UE, szefowa brytyjskiego rządu ma zaplanowane spotkania z niemiecką kanclerz, Angelą Merkel, oraz prezydentem Francji, Emmanuelem Macronem. Tymczasem szef francuskiej dyplomacji powtórzył dzisiaj, iż oczekuje, że Londyn przedstawi mocne powody dla których chce dostać odroczenie Brexitu. Tymczasem w kuluarach UE rozważana jest możliwa odpowiedź dla Londynu – wydłużenie Brexitu może zostać zaakceptowane, ale nie jest jasne, na jak długo. Kilkanaście minut przed godziną 11:00 pojawiły się spekulacje, że kanclerz Merkel byłaby skłonna zgodzić się na 5-letni okres dostosowawczy dla irlandzkiego backstopu – do tej pory przedstawiciele UE stanowczo odrzucali taką możliwość.
UNIA EUROPEJSKA/ USA / RELACJE HANDLOWE: Waszyngton przedstawił wczoraj wieczorem listę potencjalnych produktów z UE, które mogłyby zostać objęte wyższymi stawkami celnymi (ich wartość to 11 mld USD/rocznie). Ich przekrój jest szeroki – od helikopterów i motorów zaczynając, na winach i serach kończąc. Zdaniem szefa USTR Roberta Lighthizera jest to odpowiedź na wnioski Światowej Organizacji Handlu, która wskazała, że UE subsydiowała Airbusa i miało to negatywny wpływ na pozycję amerykańskiego Boeinga. Wyższe stawki celne mogłyby zostać wprowadzone natychmiastowo po tym, jak WTO opublikuje szczegółowe ustalenia w najbliższych miesiącach.
UNIA EUROPEJSKA / CHINY / ROZMOWY HANDLOWE: Dzisiaj planowane jest spotkanie unijnych decydentów z premierem Chin przy okazji corocznego szczytu UE-Chiny. Może ono jednak zostać zdominowane przez wątek wzajemnych relacji handlowych, które są trudne – strona unijna zarzuca Chinom, że te nie chcą w pełni otworzyć swojego rynku dla europejskich produktów i firm.
EUROPEJSKI BANK CENTRALNY: Wczoraj pojawiły się niepotwierdzone plotki, jakoby ECB miał nie zajmować się na posiedzeniu w środę kwestią poluzowania kryteriów dotyczących nadwyżek lokowanych przez banki komercyjne w banku centralnym – ten wątek pojawił się wcześniej i został zinterpretowany jako sygnał, że może to wydłużyć w czasie okres ultra-łagodnej polityki monetarnej.
Opinia: Nieznaczna słabość dolara widoczna w wczoraj, jest też kontynuowana dzisiaj. Trudno jednak przypisać temu jakiś konkretny powód – bardziej jest to ruch korekcyjny, a kluczowe wydarzenia w kalendarzu są dopiero przed nami – jutro tzw. Super-Środa ze szczytem Unii Europejskiej ws. Brexitu, posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego, oraz zapiskami FED-u, oraz kilka godzin wcześniej danymi nt. marcowej inflacji CPI. To co mamy teraz, można opisać, zatem jednym słowem „wyczekiwanie", a nieznaczna korekta dolara wydaje się być naturalna po zwyżkach z ostatnich trzech tygodni. Na wykresie koszyka dolara FUSD widać, że limit spadków mógł zostać wyczerpany – nieznacznie naruszyliśmy okolice 96,51 pkt., czyli minima dla świecy z ubiegłego tygodnia. Dalsza kontynuacja zniżki byłaby już sygnałem, że korekta dolara byłaby bardziej rozbudowana.